عصر بازار

دلار ۷ دهم درصد رشد کرد

آرام ترین هفته سکه در شهریور

عصر اعتبار- روز پنج‌شنبه، سکه بیش از ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد؛ ولی این رشد نیز نتوانست مانع ثبت آرام‌ترین هفته این فلز گرانبها در شهریورماه شود.

آرام ترین هفته سکه در شهریور
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۹:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصراعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد  ،در آخرین روز هفته سکه با 110 هزار تومان افزایش روی عدد 4 میلیون و 460 هزار تومان ایستاد. قیمتی که تنها 2 دهم درصد از بهای سکه در پنج‌شنبه 2 هفته پیش بیشتر بود. رشد جزئی سکه در هفته‌ای که گذشت در حالی به ثبت رسید که دو هفته قبل افزایش 10 درصدی را ثبت کرده بود و 3 هفته پیش افزایش حدود 5 درصدی را؛ سکه در هفته منتهی به دوم شهریورماه نیز افزایش 7/ 2 درصدی را تجربه کرده بود.

    به گفته فعالان، افت بازدهی سکه در هفته گذشته 4 دلیل مشخص داشت. اولین دلیل خریدهای زیاد معامله‌گران در بازه زمانی 10 تا 15 شهریور بود که در مقطعی حتی قیمت سکه را به بالای 4 میلیون و 700 هزار تومان برده بود. به گفته فعالان، با آغاز اصلاح قیمتی، برخی از خریداران، بخشی از سکه‌های خریداری شده را عرضه کردند. دومین دلیل کاهش بازدهی، نزدیک شدن به آغاز تحویل سکه‌های پیش‌فروش در مهرماه و آبان‌ماه است؛ بیش از 2 میلیون سکه قرار است در این بازه زمانی به مشتریان تحویل داده شود؛ عاملی که می‌تواند سمت عرضه را تقویت کند و تقاضا را کمی بیشتر عقب براند. در این میان، یک دلیل مناسبتی نیز از نظر فعالان در کاهش تقاضای بازار اثر داشت و آن قرار گرفتن درماه محرم بود. به گفته فعالان، در این مقطع زمانی به‌طور سنتی انتظار می‌رود که تقاضا در بازار سکه و طلا کاهش یابد. همچنین برخی از بازیگران سنتی بازار در این ماه تمایل چندانی به انجام خرید و فروش ندارند. عامل چهارمی که در محدود شدن بازدهی سکه نقش داشت، افت دامنه نوسان دلار بود. دلار که هفته پیش افزایش 25 درصدی را به ثبت رسانده بود، در هفته گذشته به یک رشد جزئی 7 دهم درصدی اکتفا کرد تا قیمت سکه از این محل چندان نتواند تحریک شود.

    روز پنج‌شنبه نیز بازار ارز فضای نسبتا آرامی را در مقایسه با روزهای دیگر هفته تجربه کرد. در این روز، دلار در دامنه محدود 13 هزار و 700 تا 13 هزار و 900 تومان نوسان داشت. به گفته فعالان، حجم معاملات کمی پایین آمده بود و خریداران و فروشندگان ریسک زیادی نکردند. معاملات دلار در هفته گذشته دو سیگنال مهم برای معامله‌گران به همراه داشت. اول آنکه قیمت این ارز در برابر نزول به زیر سطح 13 هزار تومانی با حمایت زیادی مواجه می‌شد. دوم آنکه با عبور از مرز 14 هزار تومانی میزان فروش‌ها در بازار رشد پیدا می‌کرد و قیمت توان ایستادگی بالای مرز 14 هزار تومانی را نداشت. در واقع منطقه امن معاملاتی در هفته گذشته کانال 13 هزار تومان بود. یک بار روز یکشنبه قیمت دلار به پایین مرز 13 هزار تومانی رفت و حتی تا محدوده 12 هزار و 400 تومان عقب‌نشینی کرد، ولی در همان روز سرعت خریدها به اندازه‌ای شد که قیمت به کانال 13 هزار تومانی بازگشت. یک بار نیز دلار روز سه‌شنبه در محدوده 14 هزار و 500 تومان معاملات خود را آغاز کرد، ولی سرعت فروش‌ها در همان روز قیمت را تا کانال 13 هزار و 700 تومان عقب برد. در واقع، پس از آنکه بازار دو هفته پیش با افزایش‌های روزانه شدید و بعضا بالای هزار تومان سیر صعودی به خود گرفت، قیمت این ارز در هفته گذشته به‌صورت تعادلی حرکت کرد. برخی معامله‌گران باور دارند به‌دلیل تعطیلات تاسوعا و عاشورای پیش‌رو در این هفته نیز معاملات رمق چندانی نخواهد داشت و به تبع آن قیمت نوسان زیادی را تجربه نخواهد کرد. این در حالی است که دسته دیگری باور دارند، نوسان‌گیران برای غافلگیری سایر معامله‌گران پیش از آغاز مهرماه وارد بازار خواهند شد؛ از نظر آنها در هفته جاری به‌دلیل وجود آخرین تقاضای‌های ارز مسافرتی و احتمال ورود تقاضای برخی از زوار اربعین ممکن است قیمت‌ها کمی صعودی شوند. البته در صورتی که میزان عرضه اسکناس مانند هفته گذشته متناسب باشد، قیمت نمی‌تواند تکان مهمی راتجربه کند. عده دیگری از معامله‌گران معتقدند، چگونگی واکنش ایران به جلسه شورای امنیت و حضور یا عدم حضور رئیس‌جمهور در آن جلسه یکی از خبرهایی است که می‌تواند قیمت را در روزهای آتی متاثر کند.

    برچسب ها
    پورسعید خلیلی