عصر بازارمدیران خودرو

جزییات دو سناریوی اقتصادی مجلس؛

رشد اقتصادی منفی می‌شود

عصر اعتبار- مرکز پژوهش‌های مجلس در تحلیلی از لایحه بودجه سال ۹۸ و شرایط سال جاری، سناریوهایی را در زمینه عملکرد اقتصاد ارائه کرد و طی آن عنوان شد که نرخ رشد اقتصادی در سال آینده بین منفی ۴.۵ تا منفی ۵.۵ درصد است.

رشد اقتصادی منفی می‌شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبِنا، در گزارش این مرکز آمده است: عملکرد بخش حقیقی اقتصاد در سال‌های 1397 و 1398 بیش از هر چیز متاثر از وضع تحریم های جدید و بحران ارزی است. با توجه به ماهیت نسبتا مشابه تحریم های اقتصادی جدید آمریکا با تحریم های دور قبلی و واکنش‌های عملی فعالان اقتصادی کشوری‌های طرف معامله، انتظار می رود در سال 1398 شاهد وضعیت نسبتا مشابهی با سال 1391 از حیث تاثیر بر عملکرد بخش حقیقی باشیم.

  بررسی وضعیت کلی عملکرد اقتصاد در 6 ماهه اول سال 1397 این موضوع را تاکید می‌کند. در این دوره شاهد جهش ارزی، افت تولید برخی صنایع و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها بوده ایم که انتظار می‌رود، عملکرد تولید و بخش حقیقی اقتصاد را تحت تاثیر قرا دهند.

  سناریوهای در نظر گرفته شده برای پیش بینی عملکرد اقتصاد به شرح زیر هستند:

  سناریوی اول: افت میانگین حدود 800 هزار بشکه در روز برای صادرات نفت و میعانات گازی در نیمه دوم سال 1397 (میانگین 1.9 میلیون بشکه در روز صادرات نفت و میعانات در کل سال) و میانگین روزانه یک میلیون بشکه صادرات نفت و میعانات گازی در سال 1398.

  سناریوی دوم: افت میانگین حدود 1.6 میلیون بشکه در روز برای صادرات نفت و میعانات گازی در نیمه دوم سال 1397 (میانگین حدود 1.5 میلیون بشکه در روز صادرات نفت و میعانات در کل سال) و میانگین روزانه 900 هزار بشکه صادرات نفت و میعانات گازی در سال 1398.

  با در نظر گرفتن این سناریوها و عملکرد مورد انتظار بخش‌های اقتصادی، پیش بینی می‌شود در سال 1397 رشد اقتصادی ایران در سناریوی اول منفی 2.6 و در سناریوی دوم منفی 5.5 درصد باشد. این میزان برای رشد بدون نفت به ترتیب 0.5 (نیم) و منفی یک درصد برآورد می شود.

  همچنین با در نظر گرفتن عواملی همچون وضعیت صادرات  نفت، بودجه دولت (و در نتیجه تاثیر آن بر بخش ساختمان و خدمات عمومی در طرف عرضه اقتصاد) و واردات و صادرات (و تاثیر آن بر بخش های صنعت و بازرگانی) رشد سال 1398 بین منفی 5.5 تا منفی 4.5 درصد پیش بینی می شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
  آرشیو
  آخرین اخبار