عصر بازار

تقابل در مرز روانی دلار

عصر اعتبار- در سومین روز هفته، بازار ارز و سکه از فاز کاهشی خارج شد. روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی نه تنها از مرز ۵ میلیون تومانی پایین نرفت، بلکه با ۵ هزار تومان افزایش حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۵ میلیون و ۵ هزار تومانی قرار گرفت.

تقابل در مرز روانی دلار
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، محرک اصلی رشد فلز گرانبهای داخلی، افزایش قیمت دلار بود. روز دوشنبه، شاخص ارزی 240 تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای 14 هزار و 990 تومان رسید. افزایش بهای دلار در شرایطی به ثبت رسید که این ارز در 2 روز ابتدایی هفته 820 تومان از ارزش خود را از دست داده بود. به گفته فعالان، از بعدازظهر روز یکشنبه معامله‌گران بیشتر در موقعیت خرید قرار گرفتند و قیمت را در مسیر افزایشی قرار دادند. صبح روز دوشنبه، صرافی‌های بانکی نیز قیمت فروش خود را نسبت به قیمت روز قبل200 تومان بالا آوردند تا عدد 14 هزار و 850 تومانی بر تابلوی این صرافی‌ها نقش ببندد.

  هدف بازارساز از این اقدام آن بود که با کاهش فاصله قیمتی با بازار آزاد، مانع از ورود تقاضای کاذب به بازار و ایجاد جو هیجانی شود. بازارساز از این طریق توانست تا حدی فضای بازار را مدیریت کند، با این حال، نوسان‌گیران توانستند قیمت را در مقطعی حتی به بالای مرز 15 هزار تومانی ببرند. البته در نهایت تقابل بازارساز با نوسان‌گیران در مرز روانی 15 هزار تومانی،  منجر به شکل‌گیری جریان غالبی در بازار نشد. به نظر می‌رسد طی روزهای آتی این تقابل ادامه داشته باشد و در این مسیر تاثیر اخبار بر روند بازار را نمی‌توان انکار کرد. به گفته فعالان، دیروز نیز تا حدی اخبار بیرونی بر روند بازار اثر داشتند. از یکسو نوسان‌گیران سعی می‌کردند خبرهای مربوط به بندر الفجیره را برجسته کنند و از سوی دیگر، معامله‌گران کاهشی بیشتر بر اثرات آغاز به کار بازار متشکل ارزی تاکید می‌کردند. البته مانند روزهای اخیر، هم چنان برخی معامله‌گران باور دارند که نقش نوسانات حواله درهم بر بازار ارز داخلی بیشتر از هر متغیر دیگری است. روز گذشته حواله در مقطعی توانست به بالای مرز 4 هزار و 100 تومانی برود و همین موضوع موجب شد که قیمت دلار در بازار داخلی نیز در یک زمان کوتاه به بالای مرز 15 هزار تومانی برود. در اواخر روز درهم روی عدد 4 هزار و 90 تومان قرار گرفت و کمک کرد که دلار نیز در بازار داخلی زیر مرز 15 هزار تومانی قرار بگیرد.  در این میان، تحلیلگران فنی باور داشتند بازار تنها در آستانه مرزهای حمایتی مهم با افزایش خرید مواجه شد. از نظر آنها، در گام اول، نرخ حواله درهم روز یکشنبه در برابر پایین رفتن از سطح مهم 4 هزار تومانی مقاومت کرد و در گام دوم بازار  ارز در آستانه محدوده 14 هزار و 700 تومانی با افزایش خریدها مواجه شد. از نظر این عده، نوسان‌گیران به دنبال پیدا کردن نقطه کف بودند و از این پس با اتکا به نفس بیشتری در موقعیت خرید قرار خواهند گرفت. این در حالی است که عده دیگری باور دارند، بازارساز همزمان با آغاز به کار بازار متشکل ارزی عرضه خود را افزایش خواهد داد و همین عامل موجب می‌شود که قیمت دلار در بازار آزاد نیز به سطوح پایین تر برود. البته برخی از معامله‌گران نیز باور دارند، یکی از ملزومات پایین آمدن بیشتر قیمت‌ها، پایین آمدن سطح تنش‌های سیاسی است. این  در حالی است که عده دیگری باور داشتند، حذف دلار 4200 تومانی می‌تواند توان بازارساز برای مداخله در بازارساز را افزایش دهد. شماری از کارشناسان نیز عنوان می‌کنند، اگر دلار ارزان تا  این حد در سال گذشته به واردات اختصاص نمی‌یافت، قیمت دلار در بازار آزاد نیز در سطح قیمتی که اکنون در آن قرار گرفته است، قرار نمی‌گرفت.  در این میان، عده‌ای باور دارند، قیمت‌های سامانه نیما نیز موجب شده است که برخی از صادرکنندگان تمایلی نداشته باشند که ارز خود را به چرخه اقتصادی بازگردانند.
  بانک‌ها دلار را ارزان کردند

  قیمت خرید دلار دیروز در بانک‌ها با اندکی کاهش همراه بود، اما صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت را نسبت به روز گذشته ثابت نگه داشته‌اند.  بانک‌ها هر دلار آمریکا را به قیمت 14 هزار و 421 تومان می‌خریدند که نسبت به روز گذشته 30 تومان کاهش داشت و قیمت خرید یورو نیز در شعب ارزی بانک‌ها 16 هزار و 196 تومان بود. دیروز  بانک‌ها هر پوند انگلیس را نیز 18 هزار و 765 تومان خریداری می‌کردند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی