عصر بازار

ایالات متحده به سمت فروپاشی مالی پیش می‌رود؛

بهمن بحران در آمریکا

عصر اعتبار- دولت آمریکا همچون گلوله‌ای پرشتاب به سمت یک بحران مالی پیش می‌رود و هیچ‌کس در واشنگتن نمی‌داند چگونه مانع از آن شود. از آنجا که قانون‌گذاران وقت خود را صرف تبادل اختلافات و اهانت‌ها می‌کنند، هیچ پیشرفتی در زمینه توافق بر سر بودجه و تداوم توانایی استقراض دولت مرکزی پیش از ماه سپتامبر که پول دولت ته می‌کشد مشاهده نشده است.

بهمن بحران در آمریکا
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، این اتفاق، خطر کاهش اجباری بیش از 100 میلیارد دلار بودجه، و ورشکستگی بدهی‌های آمریکا را تشدید خواهد کرد، اتفاقی که جامعه جهانی را در گرداب فروپاشی اقتصادی فرو خواهد برد. این افتضاحی است که همه می‌دانند خواهد آمد و هیچ‌کس برنامه‌ای برای مقابله و معکوس کردن آن ندارد؛ حداقل در برهه کنونی. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از «سی‌ان‌ان» حتی جبهه نبرد نیز مشخص نیست. ناامیدی فراگیری میان رئیس‌جمهور ترامپ و جمهوری‌خواهان کنگره وجود دارد. این درحالی‌است که مشخص نیست موضع دموکرات‌ها در این زمینه چیست.

  جنگ برای مقابله با بحران

  یکی از آخرین نشانه‌های از هم پاشیدگی کنگره هفته گذشته مشاهده شد، زمانی که اختلافات دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در مذاکرات چند ماهه پیرامون کمک‌ به ایالت‌هایی که اخیرا دچار حوادث طبیعی همچون توفان، سیل و آتش‌سوزی شده‌اند ادامه یافت. به عقیده کارشناسان، این موضوعات معمولا به سادگی مورد توافق دو حزب قرار می‌گیرد، در عوض اما بحث‌های بی‌ربط، منجر به بروز اختلاف میان دو حزب فعلی حاکم بر سنا شده است. در این رابطه ریچارد شلبی، رئیس کمیته تخصیص سنا پس از گفت‌وگوی تلفنی با میک مالونی، رئیس کارکنان کاخ‌سفید گفت: «اگر ما نتوانیم بر سر این موضوعات توافق کنیم، چطور می‌توانیم به موضوعات بسیار بزرگ‌تر رسیدگی کنیم. امیدوارم در حوادث آینده این اتفاق رخ ندهد.» یکی از جمهوری‌خواهان ایالت آلاباما می‌گوید شلبی در این گفت‌وگو خاطرنشان کرد ناتوانی در تصویب طرح کمک‌ به ایالت‌های حادثه‌دیده نشانه‌ خوبی برای مذاکرات پیش‌رو نیست. شلبی در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید: «تا جایی که به یاد دارم این اولین موردی است که موضوعی به این کم‌اهمیتی حل نشده باقی می‌ماند.» به گزارش «سی‌ان‌ان»، پس از گذشت حدود یک دهه از بحران پیشین در سال 2008، دولت آمریکا به سمت یک بحران مالی دیگر پیش می‌رود. اما همان‌طور که طولانی‌ترین تعطیلی دولت در زمستان گذشته نشان داد، کارت طلایی اکنون دونالد ترامپ است، کسی که سبک مذاکره غیرقابل پیش‌بینی او، بارها کنگره را به چالش کشیده است. برای ماه‌ها رئیس‌جمهور بر سر موضوعاتی همچون طرح کمک به پورتوریکو با دموکرات‌ها اختلاف داشت. ماه‌ها مذاکره پرتنش برای بودجه 5/ 4 میلیارد دلاری تامین امنیت مرزی از دیگر موضوعات درگیری ترامپ با دموکرات‌ها بود. به گفته شلبی، اگر کنگره نتواند بر سر افزایش حداقل سطح بودجه احتیاطی به توافق برسد، کاهش 100 میلیارد دلاری بودجه تا ماه اکتبر اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. پیش از این و در 2017 کنگره آمریکا توانسته بود به توافقی دو ساله برای افزایش سطح حداقل بودجه‌ احتیاطی برسد. در این رابطه اگر افزایشی دیگر به تصویب قانون‌گذاران نرسد، بودجه دولت به مقادیر 2011 کاهش خواهد یافت.
  ضرب‌الاجل‌های توافق‌ساز

  در مواردی قانون‌گذاران –به‌خصوص اعضای کمیته تخصیص– از مذاکرات غیرممکن سر باز زده‌اند تا در آخرین لحظه خرگوش جادویی را از کلاه خود بیرون آورند. به‌رغم تعطیلی زمستان، پروسه به تصویب رساندن بودجه 2018 یکی از موفق‌ترین موارد در طول دهه‌ها بوده، چراکه پیش از پایان یافتن سال مالی، 75 درصد از مخارج دولت از مجاری قانونی تصویب شد. با این حال برخلاف بسته کمک‌های مربوط به بلایای طبیعی، مذاکرات پیرامون سقف بدهی‌ها و مخارج، ضرب‌الاجلی محدود دارد، مذاکراتی که در صورت شکست پیامدهای ناگواری خواهد داشت. چنین اتفاقی برای جمهوری‌خواهان به معنی کاهش چشمگیر مخارج نظامی خواهد بود، بخشی که اولویت‌ اول آنهاست. در این شرایط دموکرات‌ها مجبور خواهند بود کاهشی مشابه را برای مخارج برنامه‌های داخلی بپذیرند، مخارجی که در مذاکرات با جمهوری‌خواهان بسیار برایشان اهمیت دارد. در این رابطه برخی مقامات و قانون‌گذاران آمریکایی‌ می‌گویند ضرب‌الاجل‌ها عاملی است که برای هر یک از طرفین به فوریت مذاکرات می‌افزاید، به‌خصوص موضوع ورشکستگی بدهی‌های آمریکا که ترجیح هر دو حزب آمریکایی برای خودداری از آن است. با این حال شلبی نگران است همکاران او و مقامات کاخ‌سفید، توجه کافی به خطر پیش‌رو نداشته باشند. مشکل اینجاست که ترامپ ممکن است متوجه نباشد تا چه حد بحران‌های بودجه و فروپاشی بدهی‌ها خطرناک خواهد بود. شلبی با طرح این موضوع در ناهار هفتگی جمهوری‌خواهان می‌گوید او و کارکنانش با همکاری «اداره کنگره‌ای بودجه» و «اداره مدیریت و بودجه» در حال کار روی سندی هستند که اثرات این اتفاق را به‌طور شفاف برای همه شرح می‌دهد. در این رابطه او به «سی‌ان‌ان‌» می‌‌گوید به محض اینکه این سند به پایان برسد، برنامه دارد به‌طور مستقیم به دونالد ترامپ ارائه کند تا متوجه خطرات پیش‌رو شود. شلبی در گفت‌وگوی خود با «سی‌ان‌ان» اظهار کرد: «من به کمیته گفته‌ام تا چه حد این موضوع بی‌رحمانه است. آنها پیش از این به فکر آن نبودند، چراکه تصور داشتند ما به آن رسیدگی خواهیم کرد.» او با اشاره به اینکه زمان ضد همه پیش می‌رود، در ادامه می‌افزاید: «ژوئن نزدیک است و کوه‌های بسیاری برای صعود در پیش داریم.»
  هیات سه‌شاخه

  به گزارش «سی‌ان‌ان» این مذاکرات در حالی است که برنامه اصلاح مالیاتی دونالد ترامپ اجرا شده، برنامه‌ای که به کسری بودجه دولت دامن زده است. با این حال رئیس‌جمهوری که خود را «پادشاه بدهی» نامیده، قول داده است بودجه نظامی را افزایش دهد. به‌علاوه مقامات کاخ‌سفید فعالانه به‌دنبال راهی هستند تا بدون تایید کنگره مخارج نظامی را افزایش دهند، تلاش‌هایی که با هدف خارج کردن تصمیم‌گیری دموکرات‌ها از این موضوع خواهد بود. در ماه‌های اخیر کاخ‌سفید در نظر داشته است اجازه دهد کاهش خودکار بودجه با نام محدودیت‌های مالی اتفاق افتد. البته در نشست اوایل امسال نمایندگان کاخ‌سفید با اعضای ارشد جمهوری‌خواه، این ایده به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفت. به گفته دو فرد مطلع، در این نشست آنها به‌دنبال راه‌های دیگری به منظور جبران کاهش مخارج نظامی بودند، راه‌هایی که هیچ‌یک مورد تایید حاضران در این نشست نبود. مالونی در گفت‌وگویی که با جمهوری‌خواهان کنگره داشت به صراحت اعلام کرد هدف او برداشتن محدودیت‌های موجود بر مخارج داخلی است. البته رهبران کنگره تاکنون تلاش‌‌هایی برای آغاز مذاکرات کرده‌اند. ماه گذشته میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنا از ایجاد کارگروهی متشکل از هر دو حزب خبر داد تا برای بودجه‌ای دو ساله به توافق برسند. به گفته‌ او امیدهای بسیاری برای دستیابی به این توافق وجود دارد. به گزارش «سی‌ان‌ان» این ایده پس از آن بود که دونالد ترامپ، مک‌کانل و کوین مک‌کارتی، رهبر جمهوری‌خواهان مجلس، درخصوص کاهش خودکار مخارج نظامی نشست برگزار کردند. در این رابطه این کارگروه که با هدف راهنمایی سیاستی چهار رهبر اصلی سنا تشکیل شده، تاکنون دوبرابر تشکیل جلسه داده است، جلساتی که هر چند بی‌نتیجه پایان یافته‌اند.

  در این شرایط دموکرات‌ها از تعطیلی دولت شاکی هستند و خواسته‌اند مذاکرات در سنا ادامه یابد. یکی از سناتور‌های دموکرات در این رابطه می‌‌گوید: «من فکر می‌کنم تنها راه دستیابی به توافق، همان راه دو سال گذشته است: خارج نگه‌ داشتن رئیس‌جمهور از تصمیم‌گیری. من فکر می‌کنم اگر شما با همکاران جمهوری‌خواه صحبت کنید، همین راهکار را ارائه می‌کنند.» در این رابطه اما شلبی که در مذاکرات گذشته با مالونی اختلاف و با پاتریک لیهی، سناتور همکار خود در کمیته تخصیص، روابط همکارانه خوبی داشته، به صراحت اعلام کرده است کاخ‌سفید باید بخشی از این تصمیم‌گیری باشد. او در این رابطه می‌گوید: «ما یک هیات تصمیم‌گیری سه‌شاخه داشته‌ایم: دموکرات‌های مجلس، جمهوری‌خواهان مجلس و رئیس‌جمهوری و در نهایت جمهوری‌خواهان سنا. هریک از این سه عضو باید در تصمیم‌گیری باشند.»

  به گزارش «سی‌ان‌ان» قانون‌گذاران تنها تا ماه سپتامبر فرصت دارند دولت را باز نگه‌ دارند و مانع از فاجعه تعطیلی زمستان گذشته شوند. در این تعطیلی که به‌خاطر دعوا بر سر تامین مالی بودجه دیوار مرزی با مکزیک رخ داد، بیش از 800 هزار کارمند و همچنین پیمانکاران دولت فدرال حقوق دریافت نکردند. البته به‌دنبال اعتصاب کارکنان بخش کنترل ترافیک هوایی سایر فرودگاه‌های آمریکا و بروز چالش سیاسی برای رئیس‌جمهوری، این تعطیلی پایان یافت.

  اقدامات فوق‌العاده: راه‌حل موقت

  به گزارش «سی‌ان‌ان» به‌نظر می‌رسد مذاکرات کمتری پیرامون موضوع بدهی‌ها صورت خواهد گرفت. از زمان جنگ‌جهانی اول کنگره تلاش کرده است استقراض دولت مرکزی را محدود سازد و با رشد بدهی دولت آمریکا این محدودیت‌ها را به تدریج افزایش داده است. البته به‌دنبال نزاع جمهوری‌خواهان با دولت اوباما، محدودیت‌های بدهی در سال 2015 به حالت تعلیق در‌آمد. مارس امسال اما این محدودیت‌ها مجدد اجرایی شدند. در این رابطه اما دولت با گزینه‌ای که به اصطلاح «اقدامات فوق‌العاده» نامیده می‌شود توانسته‌ است هزینه‌های خود را تامین کند. البته انتظار می‌رود این گزینه تا اوایل پاییز از دور خارج شود. در این رابطه استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا از قانون‌گذاران خواسته است هرچه زودتر محدودیت‌ها بر بدهی دولت را بردارند. به نظر اما قانون‌گذاران تمایل ندارند این محدودیت‌ها را که برایشان اهرمی در موضوع مهاجرتی است از دست دهند. با این حال دموکرات‌ها نیز تمایل ندارند اعتبار دولت آمریکا خدشه‌دار شود. استنی هویر، رهبر اقلیت‌های مجلس در این رابطه می‌گوید: «قرار نیست آمریکا زیر تعهدات بدهی خود بزند، بنابراین من فکر می‌کنم ما نباید از این موضوع به‌عنوان ابزار سیاسی استفاده کنیم. هر چند این موضوعی مهم است، اما نباید اجازه دهیم بحران تعطیلی دولت که تحت رهبری جمهوری‌خواهان زمستان رخ داد، تکرار شود. بنابراین ما در هر دو حزب باید به روشی سازنده روی آوریم.» در پاسخ به این پرسش که آیا این صحبت‌ها به معنی موافقت شما با توافق با قانون‌‌گذار تخصیص پیرامون محدودیت‌های بدهی است، هویر گفت از هر روشی که منجر به توافق شود استقبال خواهد کرد.

  تام کول، نماینده جمهوری‌خواه اوکلاهاما نیز می‌گوید باید هر دو حزب هشدارهای شلبی را جدی بگیرند. به گفته او: «شلبی آن چیزی که ما نیاز داریم بدانیم را به ما می‌گوید. ما باید از رقابت‌های حزبی خودداری کنیم و تمرکز خود را روی مدیریت کشور و موضوع حداکثر بدهی‌های دولت معطوف‌سازیم. هر طرف تصور می‌کند می‌تواند این چیزها را در برخی موضوعات اهرم قرار دهد. درحالی‌که من فکر می‌کنم چنین چیزی صحت ندارد.»

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی