عصر بازار

اتفاق نظر تحلیلگران درباره روند صعودی قیمت طلا شکل گرفت

خوش‌بینی به صعود میان‌مدت طلا

عصر اعتبار- خوش‌بینی به آینده طلا به‌دلیل پایان محتمل روند انقباضی بانک‌های مرکزی و خرید پرشتاب بانک مرکزی چین و سایر بازارهای نوظهور از دلایل ایجاد دیدگاه افزایشی نسبت به طلا هستند.

خوش‌بینی به صعود میان‌مدت طلا
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو نیوز نشان می‌دهد که کارشناسان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی درباره ادامه روند صعودی قیمت طلا در روزهای آینده اتفاق نظر دارند. قیمت طلا در هفته‌ای که گذشت تحت تاثیر افزایش تقاضای فیزیکی و مکان امن سرمایه‌گذاری و کاهش شاخص سهام در بازارهای بین‌المللی با افزایش روبه‌رو شد و به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسید. در نظرسنجی این هفته 18 تحلیلگر اقتصادی وال‌استریت شرکت کرده‌اند که 9 نفر معادل 50 درصد به افزایش قیمت طلا در روزهای آینده رای دادند. 6 نفر معادل 33 درصد نیز پیش‌بینی کردند قیمت طلا با کاهش روبه‌رو خواهد شد و 3 نفر دیگر معادل 17درصد نیز گفتند قیمت طلا تغییر چندانی نخواهد داشت. در نظرسنجی آنلاین نیز 332 نفر شرکت کردند که 167 نفر معادل 50 درصد گفتند قیمت طلا در هفته جاری افزایش خواهد یافت. در مقابل 110 نفر معادل 33 درصد نیز پیش‌بینی کردند قیمت طلا کاهش خواهد داشت و 55 نفر معادل 17 درصد نیز به عدم تغییر قیمت طلا رای دادند.
  خوش‌بینی به طلای 1400 دلاری تا 2020

  براساس تحلیل کارشناسان بانک سرمایه‌گذاری سنگاپور، طلا به‌دلیل صفت پناهگاه امنی که یدک می‌کشد، نه تنها یک‌سال بعد بالای 1300 دلار قرار خواهد داشت، بلکه توان رسیدن به سطح 1400 دلاری را نیز در خود دارد. البته پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه‌ای نیز در خصوص قیمت فلز زرد در بلندمدت وجود دارند. برخی پیش‌بینی می‌کنند طلا در کوارتر دوم سال‌جاری 1350 دلار به ازای هر اونس قیمت بخورد؛ در کوارتر سوم سال 2019 نیز قیمت این فلز گرانبها تا سطح 1380 دلاری رشد می‌کند؛ در کوارتر چهارم سال‌جاری میلادی نیز قیمت اونس 1400 دلار را تجربه خواهد کرد و در کوارتر ابتدایی سال 2020 میلادی ، ارزش فلز زرد به 1450 دلار برای هر اونس خواهد رسید. دلایل ارائه شده از جانب بانک سنگاپوری برای این پیش‌بینی افزایشی، سیاست کبوتری (Dovish یا موافق با شرایط پولی غیر‌انقباضی مطلق) فدرال رزرو، موقعیت‌گیری‌های تازه در بازار بلندمدت طلا و افزایش جذابیت فلز زرد برای بانک مرکزی چین (که در حال خرید با شتاب بالای طلای فیزیکی است) عنوان شده‌اند. این گروه خوش‌بین انتظار افزایش قدرت طلا ظرف ماه‌های آینده را دارند؛ چراکه از دیدگاه تکنیکال، چارت‌ها به شکل مشخص به سود طلا بهبود یافته‌اند، اما انتظار می‌رود طلای نقدی برای عبور موفق از آستانه 1400 دلاری شرایط سختی را تجربه کند. زیرا پایین‌تر از این سطح نیز صف‌های مقاومتی قدرتمندی وجود دارند که مدت‌ها محک نخورده‌اند.
  حمایت از سوی بانک مرکزی چین

  افزایش خرید بانک‌های مرکزی هم عاملی مشخص برای حمایت از طلا در سال‌جاری است، با اشاره به اینکه در این بین بانک مرکزی چین نقش ویژه و اساسی را بازی خواهد کرد. پس از آنکه حجم ذخایر طلای بانک مرکزی چین در تمام سال‌های 2017 و 2018 میلادی در سطح 24/ 59 میلیون اونس ثابت بود، میزان ذخایر چین در کوارتر ابتدای سال 2019 میلادی شروع به صعود کرد و در فوریه امسال از 26/ 60 میلیون اونس گذر کرد. این گردش روند در میزان حجم ذخایر طلای چین، تحت تاثیر درگیری تجاری بین پکن و واشنگتن اتفاق افتاده و همسو با دلارزدایی سایر بازارهای نوظهور قلمداد می‌شود. هرچند مقامات رسمی چین اشاره مستقیمی به این موضوع نکرده‌اند، اما شاید چین تازه در ابتدای راه افزایش و تنوع‌بخشی به ذخایر ارزی خود قرار دارد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو