عصر بازار

کدام استان‌ها بیشترین نرخ بیکاری را دارند؟

عصر اعتبار- براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران،استان همدان با ۶.۱ درصد و پس از آن فارس با ۷ درصد دارای کمترین نرخ بیکاری در میان استان‌های کشور بودند.

کدام استان‌ها بیشترین نرخ بیکاری را دارند؟
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از میزان، براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در بهار امسال از مجموع 27 میلیون و 339 هزار و 431 نفر جمعیت فعال کشور، 24 میلیون و 382 هزار و 744 نفر شاغل و 2 میلیون و 956 هزار و 687 نفر بیکار بوده‌اند.


  به علاوه تعداد اشتغال ناقص در این فصل حدود 2 میلیون و 436 هزار و 615 نفر است که 10 درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال ناقص بوده‌اند، این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است. سهم اشتغال نسبت به فصل مشابه سال قبل 2 درصد کاهش یافته است.

  در این میان استان همدان با 6.1 درصد و پس از آن فارس با 7 درصد دارای کمترین نرخ بیکاری در میان استان‌های کشور بودند. بیشترین میزان بیکاری هم متعلق به چهارمحال و بختیاری با 16.7 درصد است و استان‌های خوزستان با 16.2 درصد، لرستان 16.1 درصد و هرمزگان 15.9 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

  نرخ بیکاری در استان همدان در حالی روند کاهشی را نشان داده و به 6.1 درصد در بهار امسال رسیده است که این نرخ در زمستان سال گذشته 11.6 درصد گزارش شده بود و طی مدت مشابه سال 97 یعنی بهار سال قبل 8.2 درصد بوده است.

  شکاف بیکاری استان‌ها نشان دهنده فاصله بالاترین نرخ بیکاری با پایین‌ترین نرخ بیکاری استان‌ها در یکسال است که این شاخص از تفاضل بالاترین نرخ بیکاری با پایین‌ترین نرخ به دست می‌آید.

  نرخ بیکاری استان تهران نیز در بهار امسال، 10.1 درصد گزارش شده که با توجه به تجربه بیکاری 12.3 درصدی در بهار سال گذشته می‌توان گفت که بیکاری در تهران 2.2 درصد کاهش یافته است. البته نرخ مشارکت اقتصادی در تهران از 40.1 درصد به 39.7 درصد رسیده و کاهشی 0.4 درصدی را نشان می‌دهد.

  بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی نیز به استان گیلان اختصاص دارد و پس از آن مازندران، زنجان، خراسان شمالی و همدان در میان استان‌های کشور از نرخ مشارکت بیشتری برخوردار بوده‌اند.

  بررسی اشتغال بخش‌های عمده فعالیت اقتصادی نشان می‌دهد که بخش خدمات با 49.6 بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده و در رتبه‌های بعدی بخش‌های صنعت با 31.5 درصد و کشاورزی با 18.9 درصد قرار دارد.

  سهم شاغلان بخش کشاورزی در بهار 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل 2 درصد به بخش صنعت 3 درصد افزایش داشته در حالی که از سهم شاغلان بخش خدمات 5 درصد کاسته شده است.
   

  کدام استان‌ها بیشترین نرخ بیکاری را دارند؟

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار