عصر بازارمدیران خودرو

قیمت دلار زیر ۱۲هزار تومان ماند

بازار به اخبار سیاسی توجهی نکرد

عصر اعتبار- در اولین روز هفته، برخلاف انتظار شماری از معامله‌گران ارزی، نوسانات بازار محدود بود و دلار و سکه به خبرهای سیاسی توجهی نکردند. روز شنبه، دلار عمدتا در دو کانال ۱۱ هزار و ۷۰۰ و ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان نوسان کرد؛ در بازار موازی سکه تمام نیز عمدتا زیر کانال ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله می‌شد، هرچند در مقاطعی بالای این مرز خرید و فروش نیز صورت گرفت.

بازار به اخبار سیاسی توجهی نکرد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، پیش از آغاز به کار بازار، معامله‌گران در صفحات مجازی عمدتا عنوان می‌کردند که بازار روز شنبه می‌تواند به خبرهای سیاسی حاکی از افزایش تنش‌ها واکنش نشان دهد. اعلام رئیس‌جمور آمریکا مبنی‌بر مورد هدف قرار دادن پهپاد ایرانی که بعدا توسط ایران تکذیب شد و توقیف نفتکش انگلیسی دو خبری بودند که شماری از افزایشی‌های بازار پیرامون آن مانور می‌دادند. خصوصا آنکه در واکنش به خبر اول، اونس در بازارهای جهانی افزایش مقطعی را تجربه کرد و سپس با خروج از هیجان در کانال هزار و 420 دلار به کار خود پایان داد. با این حال، روز شنبه به‌نظر می‌رسید بازار بیشتر در کنترل بازارساز است و او تمایل دارد که قیمت برخلاف روند شدید کاهشی هفته گذشته، بیشتر با ثبات حرکت کند. ساعت 4 بعدازظهر روز شنبه، ارزش دلار روی عدد 11 هزار و 850 تومان قرار گرفت که 100 تومان کمتر از قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه بود. این قیمت کمی بالاتر از نرخ دلار در سامانه نیما بود و به‌نظر می‌رسد، بازارساز تمایل دارد قیمت دلار در سامانه نیما و بازار آزاد در نزدیکی هم قرار داشته باشد. در چنین شرایطی که قیمت دلار با افزایش تقاضای احتیاطی مواجه نشده بود، بیشتر در جهتی حرکت کرد که بازارساز تمایل داشت. عاملی که موجب می‌شد معامله‌گران روزی کم‌نوسان و خنثی را پشت‌سر بگذارند؛ چراکه نه می‌توانستند بازار را به سوی قیمت‌های پایین‌تر هدایت کنند و نه توان تقاضایی برای عبور دلار از مرز 12 هزار تومانی وجود داشت. در این شرایط، برای اینکه قیمت دلار یک بار دیگر در مسیر صعودی قرار بگیرد، یا نیاز است که تقاضای تجاری افزایش پیدا کند یا اینکه تقاضای احتیاطی به بازار وارد شود. با این حال، حداقل نوسانات بازار در روز شنبه نشان داد که در شرایط کنونی معامله‌گران و افراد عادی چندان نسبت به اخبار سیاسی حساس نیستند. البته عده‌ای نیز باور داشتند خبر المانیتور مبنی‌بر مذاکره ظریف با نماینده ترامپ کمی در فروکش سایر اخبار موثر بوده است. با این حال، دسته بیشتری از فعالان باور داشتند، اثر اخبار سیاسی بر بازار ارز کمرنگ شده است.  یکی دیگر از نشانه‌های تمایل بازارساز به‌منظور کاهش نوسانات بازار و تثبیت قیمت در نزدیکی سامانه نیما، نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی بود. دیروز صرافی‌های بانکی قیمت دلار را در ابتدای روز حدود 11 هزار و 700 تومان ثبت کردند و تا حدود ساعت 4 بعدازظهر این قیمت به 11 هزار و 650 تومان رسید که فاصله 200 تومانی بازار آزاد و حدود 100 تومانی با بازار نیما داشت.

  در اولین روز هفته نرخ حواله درهم نیز نوسان چندانی نداشت و عمدتا در کانال 3هزار و 200 تومانی تغییرات خود را ثبت کرد. نرخ حواله درهم معمولا در همان ابتدای روز ازسوی معامله‌گران رصد می‌شود و تغییرات آن، انتظارات بازیگران داخلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به این ترتیب، از کانال حواله درهم نیز در اولین روز هفته بازار تحت تاثیر قرار نگرفت. عده‌ای از فعالان بازار معتقدند نوسانات محدود دلار در خرداد و 15 روز ابتدایی تیرماه در کنار افت شدید هفته گذشته از جمله عوامل مهمی بوده‌اند که نگاه شماری از افراد عادی را از بازار دور کرده است. در این شرایط از نگاه فعالان، معامله‌گران ترجیح می‌دهند نقدینگی خود را به سمت بازارهای دیگر حرکت دهند؛ گروهی که به‌دنبال ریسک‌های بیشتر هستند، ممکن است سرمایه خود را روانه بازار سهام کنند، حال آنکه افرادی که ریسک‌گریزتر هستند، ترجیح می‌دهند به‌دنبال دریافت سود بانکی باشند. با این حال، با توجه به اینکه قیمت دلار در هفته گذشته افت زیادی را تجربه کرد، عده‌ای از معامله‌گران باور دارند، قیمت می‌تواند همچنان به‌واسطه اصلاحات قیمتی تعدیل شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۱۹ روز پیش
  آرشیو