عصر بازارمدیران خودرو

یک عضو شورای پول و اعتبار:

اکنون بهترین فرصت برای تک‌نرخی کردن ارز است

عصر اعتبار- یک عضو شورای پول و اعتبار سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی را شکست‌خورده توصیف کرد و بر ضرورت تک‌نرخی شدن ارز تاکید کرد.

اکنون بهترین فرصت برای تک‌نرخی کردن ارز است
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، محمدرضا تابش گفت: اصولا مداخله در بازار بدون توجه به واقعیات حاکم بر اقتصاد کشور و بازار مداخله موفقی نیست. قیمت ارز را هم منحنی عرضه و تقاضا معلوم می‌کند. وقتی عرضه کم شود و تقاضا زیاد باشد قیمت ارز هم بالا می‌رود. ما باید اقتصاد کشور را به نحوی ساماندهی کنیم که شاهد این فراز  و فرود نباشیم.

  وی افزود:‌ ما ظرفیت‌های زیادی داریم که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم ارز فراوانی را عاید کشور کنیم تا کشور از این نوسانات نجات پیدا کند. اقتصاد ما هم از ابتدا تاکنون نشان داده که قیمت ارز باید یکی باشد و اگر دولت می‌خواهد موفق باشد باید بر مبنای یک قیمت ارز که واقع بینانه است کشور را اداره کند؛ همچنان که دولت آقای خاتمی هم زمانی بهترین کارنامه را بعد انقلاب پیدا کرد که ارز تک نرخی شد.

  تابش همچنین تصریح کرد: وقتی ما ارز شناور مدیریت شده را به رسمیت شناختیم دیگر ارز دو نرخی و سه نرخی موضوعیتی ندارد. البته تحریم‌ها به یک باره منجر به کمبود ارز شد و ما ارز 4200 تومانی را برای خرید کالاهای اساسی اختصاص دادیم. در عین حالی که باید آثار رشد نقدینگی را هم مد نظر قرار دهیم. سوال این جاست چه کسانی از 980 هزار میلیارد تومان یارانه پیدا و پنهان بهره‌مند می‌شوند؟ طبیعتا دهه‌های بالا بیشترین بهره را می‌برند.

  این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد:‌ اگر ما  می‌خواستیم ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی بدهیم باید کوپن را هم احیا می‌کردیم. زیرا ملزومات اداره کشور در زمان بحران‌های شدید چنین چیزی را اقتضاء می‌کند یا این که همه اجناس را آزاد می‌کردیم و یارانه نقدی توزیع می‌کردیم که در این صورت آثار رشد نقدینگی را هم باید مد نظر قرار داد.

  این عضو شورای پول و اعتبار با بیان اینکه اکنون بهترین فرصت برای رسیدن به یک تصمیم حیاتی درباره‌ی قیمت عرضه است گفت: این معادلات اقتصادی است که قیمت ارز را تعیین می‌کند؛ نه معادلات سیاسی. در این چند ماه هم علی رغم تنگناهایی که وجود داشت قیمت ارز مدیریت شده و در کانال 12 و 13 هزار تومان ثابت ماند و اخیرا وارد کانال 11 هزار تومان شد. ما باید قدرت خرید مردم را بالا ببریم و اگر یارانه‌ای است بین مردم و با در نظر گرفتن آثار مهار رشد نقدینگی توزیع کنیم.

  تابش در پایان سیاست ارز 4200 تومانی را شکست خورده توصیف کرد و گفت: این سیاست به نقطه هدف نرسید. ما با این قیمت گوشت وارد کشور کردیم اما باز هم گوشت با قیمت کیلویی 100 تا 120 هزار تومان عرضه شد یا اینکه تنها عده‌ای توانستند با ایستادن در صف‌های طولانی چند کیلو گوشت با قیمت ارزانتر دریافت کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲۴ روز پیش
  آرشیو