عصر بازار

شوک تازه آمریکا به بازارهای مالی؛

کاهش نرخ دلار ادامه یافت

عصر اعتبار- بازده اوراق قرضه کوتاه‌مدت در بازار آمریکا و بریتانیا از بازده اوراق بلندمدت فراتر رفت. رخدادی تلخ برای بازارهای مالی جهان که می‌تواند نشانه‌ای از شروع رکود اقتصادی باشد.

کاهش نرخ دلار ادامه یافت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از یورو نیوز، در پی وارونگی منحنی بازده اوراق قرضه و اعلام پیش‌بینی‌هایی در مورد رکود اقتصاد آلمان و بریتانیا، شاخص بورس این کشور، داکس 254 واحد و شاخص 100 شرکت برتر بورس لندن نیز بیش از 100 واحد کاهش یافت. از بعدازظهر چهارشنبه وضعیت قرمز به بازارهای سهام آمریکا سرایت کرد و شاخص سهام شرکت‌های برترصنعتی، داوجونز 452 واحد پایین آمد.

  با افزایش احتمال وقوع رکود اقتصادی در آمریکا و آلمان قیمت جهانی هر بشکه نفت پایه برنت هم نزدیک به 2 دلار کاهش یافت و به 59 دلار و 32 سنت رسید.

  در بازار جهانی طلا نیز در پی نزول نرخ بهره اوراق قرضه کوتاه‌مدت آمریکا به پایین‌تر از نرخ بهره اوراق بلندمدت و آغاز کاهش شاخص بورس‌های اروپا و آمریکا قیمت هر اونس فلز زرد گرانبها بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت و از هزار و 515 دلار گذشت و افت بعدازظهر سه‌شنبه را جبران کرد.

  اما در بازار تهران قیمت هر گرم طلای 18 عیار به دلیل کاهش نرخ دلار کمی پایین آمد و به 415 هزارتومان رسید.

  نوسان نرخ فروش دلار طی دو هفته گذشته

  نرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران برای ششمین روز متوالی در سطح قیمت کمتر از 12 هزارتومان باقی ماند.

  در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار ارز ایران بهای هر دلار آمریکا با بیش از 60 تومان کاهش در مرز 11 هزار و 700 تومان نوسان داشت.

  این در شرایطی بود که بانک مرکزی نیز در سامانه رسمی سنا نرخ فروش دلار در شبکه صرافی های رسمی و بانکی را همچون دو روز گذشته در نرخ 11 هزار و 700 تومان ثابت نگاه داشته بود.

  نرخ یورو نیز روز چهارشنبه در سامانه سنا همچنان 13 هزار و 200 تومان به فروش می‌رسید اما در بازار آزاد این نرخ به 13 هزار و 100 تومان کاهش یافت.

  در حالی که نرخ برابری جهانی یورو در برابر دلار آمریکا 1.1179 واحد است، بانک مرکزی ایران بر پایه دلار 11 هزار و 700 تومانی، یورو را حدود 100 تومان بالاتر از قیمت جهانی عرضه می‌کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو