عصر بازار

چین دیگر بزرگ‌ترین دارنده اوراق دلاری در جهان نیست

عصر اعتبار- با تداوم روند خروج تدریجی چین از بازار اوراق قرضه آمریکا، ژاپن جای این کشور را به عنوان بزرگ‌ترین دارنده اوراق قرضه دلاری گرفت.

چین دیگر بزرگ‌ترین دارنده اوراق دلاری در جهان نیست
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، آمارهای منتشر شده توسط وزارت خزانه داری آمریکا نشان می‌دهد که تا پایان ماه ژوئن، ژاپن با پشت سر گذاشتن چین تبدیل به بزرگ‌ترین دارنده اوراق قرضه این وزارت‌خانه شده است. ژاپن در ماه ژوئن 21.9 میلیارد دلار وراق قرضه آمریکایی خریداری کرده است تا بدیت ترتیب با 1.122 تریلیون دلار، بزرگ‌ترین دارنده این اوراق در جهان باشد.

  از سوی دیگر اما چین پس از دو سال جایگاه خود را در صدر از دست داده است وبا 1.112 تریلیون دلار، دومین دارنده بزرگ اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا تا پایان ماه ژوئن بوده است. بنجامین جفری، استراتژیست نرخ بهره در موسسه "کپیتال مارکتس" گفت: بازده بیشتر اوراق قرضه منفی یا صفر است و این باعث افزایش جذابیت اوراق قرضه دلاری نسبت به همتایان ژاپنی و اروپایی خود شده است.

  از سوی دیگر روسیه نیز همانند چین به روند فروش اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا ادامه داده است و در ماه ژوئن، 175 میلیارد دلار دیگر از این اوراق را فروخته است. بانک مرکزی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دلیل فروش گسترده این اوراق توسط روسیه، تلاش برای متنوع‌سازی ذخایر ارزی این کشور بوده است: برای تصمیم گیری در هر سرمایه گذاری جدید، ما تمام ریسک ها را اندازه گیری می کنیم که این ریسک ها شامل ریسک‌های مالی، اقتصادی و ژئوپلتیکی است.

  روسیه در حال حاضر 12.024 میلیارد دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا را در اختیار دارد که چهارمین کاهش متوالی ماهانه ثبت شده است. از سوی دیگر اما روند تقویت ذخایر طلای روسیه با شتاب بالایی ادامه دارد: طبق اعلام بانک مرکزی روسیه، تا پایان ماه ژوئن این کشور 2208 تن طلا به ارزش 100.3 میلیارد دلار در اختیار داشته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو