عصر بازار

وزیر خزانه‌داری آرژانتین استعفا کرد

عصر اعتبار- با تشدید بحران اقتصادی سومین اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی، وزیر خزانه‌داری آرژانتین از سمتش استعفا کرد.

وزیر خزانه‌داری آرژانتین استعفا کرد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، نیکلاس دیخونه با ارسال نامه‌ای از سمت خود استعفا کرد و خواهان نوسازی کامل تیم اقتصادی دولت برای غلبه بر بحران اقتصادی کنونی شد. وی در نامه خود به مائوریسیو ماکری، رئیس‌جمهور آرژانتین نوشته است که هر کاری از دستش بر می‌آمده انجام داده تا مخارج دولتی و بودجه را به بهترین شکل مدیریت کند.

  وزیر خزانه‌داری آمریکا در نامه خود نوشته است که بدون شک همه اعضای دولت تصمیمات اشتباهی گرفته اند و مسئولیت آن را می‌پذیرند. آن ها باید هرکاری می‌توانند انجام دهند تا اشتباهات خود را جبران کنند. دیخونه افزوده است که پس از گوش کردن به مردم این تصمیم را گرفته است.

  آرژانتین از سال 2015 برای نجات خود از ورطه نابودی دست به دامن صندوق بین المللی پول شد. دولت ماکری برای تداوم دریافت کمک از صندوق بین المللی پول مجبور به انجام اصلاحات اقتصادی گسترده و اتخاذ سیاست ریاضت اقتصادی شده که همین مساله باعث کاهش محبوبیت چشمگیر آن شده است.

  نرخ تورم آرژانیتن در حال حاضر 22 درصد است که با وجود کاهش محسوس در مقایسه با قبل، هنوز هم یکی از بالاترین نرخ های تورم جهان محسوب می‌شود. طبق آمارهای رسمی منتشرشده، اکنون بیش از نیمی از مردم این کشور در فقر زندگی می‌کنند.

  رئیس جمهور آرژانتین بااستعفای وزیر خزانه داری خود موافقت و هرنان لاسنزا، وزیر اقتصاد ایالت بوینس آیرس را جایگزین وی کرده است. در طول هفته های اخیر ارزش پزوی آرژانیتن با سقوط آزاد مواجه شده است و تنها در روز بعد از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری که با شکست دولت فعلی همراه شد، ارزش پزو تنها در یک روز 15 درصد و بورس این کشور حدود 30 درصد ریزش کردند.

  در هفته ای که گذشت ارزش پزو در برابر دلار 21 درصد کاهش یافت و موسسات رتبه بندی "فیچ" و "اس اند پی" نیز رتبه اعتباری و بدهی این کشور را شدیدا کاهش دادند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو