عصر بازار

رشد ۳۰ درصدی پرداخت‌های الکترونیکی در کشور

عصر اعتبار- میزان استفاده از کارت‌های بانکی و پرداخت‌های الکترونیکی به جای پول نقد به سرعت در حال افزایش است به طوری که در تیر امسال، میزان تراکنش‌های پرداخت الکترونیک کارتی در مقایسه با مشابه پارسال افزایش داشت.

رشد ۳۰ درصدی پرداخت‌های الکترونیکی در کشور
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، میزان استفاده از کارت‌های بانکی و پرداخت‌های الکترونیکی به جای پول نقد به سرعت در حال افزایش است به طوری که در تیر امسال، میزان تراکنش‌های پرداخت الکترونیک کارتی در مقایسه با مدت مشابه پارسال از تعداد 32 درصد و از لحاظ ارزش 30 درصد افزایش داشته است.

  پول نقد و فیزیکی به تدریج در حال واگذاری جایگاه خود به کارت‌های بانکی است، سهولت انتقال و امنیت از مهم‌ترین دلایل رشد استفاده از پرداخت‌های الکترونیک به شمار می‌رود.

  بررسی تازه‌ترین آمار معاملات مربوط به شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) نشان می‌دهد که در تیر امسال، حدود 2 میلیارد و 341 میلیون تراکنش به ارزش 2 هزار و 646 میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت کارت انجام شده که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر تعداد 32 درصد و از لحاظ 30 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

  میزان تراکنش‌های پولی الکترونیکی در تیر 98 نسبت به خرداد امسال از نظر تعداد رشد 6.59 درصدی و از نظر ریالی رشد 10.6 درصدی داشته است.

  شمار تراکنش‌های مربوط به پرداخت‌های الکترونیک در خرداد امسال 2 میلیارد و 196 میلیون تراکنش به ارزش 2 هزار و 390 میلیار ریال بوده است.

  عوامل افزایش پرداخت‌های الکترونیک

  بخشی عمده از افزایش 30 درصدی ارزش پرداخت های الکترونیک ناشی از افزایش تورم در دوره مورد بررسی بوده است.

  بر اساس گزارش‌های مربوط به مرکز آمار نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٨ به 37.6 درصد رسیده که این موضوع، نقش زیادی در افزایش پرداخت‌ها داشته است.

  افزایش شمار ابزارهای پذیرش، بالا رفتن شمار دارندگان کارت و افزایش تمایل به استفاده از شیوه‌های پرداخت الکترونیکی به جای استفاده از پول فیزیکی از دیگر دلایل افزایش تراکنش‌های مربوط به پرداخت‌های الکترونیک در کشور به شمار می‌رود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو