عصر بازار

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت خبر داد:

خط قرمز ما در بیمه سلامت محرومان واقعی است

عصر اعتبار- مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: همه ما نگران محرومان هستیم و این در حالی است که سفره ‌ای به نام محرومان پهن می‌ شود، اما افرادی که محروم نیستند سر این سفره می‌ نشینند.

خط قرمز ما در بیمه سلامت محرومان واقعی است
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، مهندس طاهر موهبتی در اجلاس سراسری مدیران سازمان بیمه سلامت که در مشهد مقدس برگزار شد، درخصوص پوشش بیمه ای ایرانیان گفت: خط قرمز ما در بیمه سلامت محرومان واقعی است.

  وی افزود: یکی از چالش‌ های جدی در نظام بیمه ‌ای کشور، عدم تعادل بین منابع و مصارف است که این موضوع در بیمه ‌های اجتماعی بسیار حادتر اتفاق می‌افتد.

  موهبتی بیان کرد: درابتدای کار در سازمان بیمه سلامت، تیم اقتصادی برای بررسی وضعیت منابع و مصارف در سال‌های 90 تا 95 مامور کردیم. براساس بررسی‌ ها مشاهده کردیم، در طی این پنج سال، مصارف ما 90 درصد بر منابع پیشی گرفته بود.

  وی عنوان کرد: همه ما نگران محرومان هستیم و این در حالی است که سفره ‌ای به نام محرومان پهن می‌ شود، اما افرادی که محروم نیستند سر این سفره می‌ نشینند.

  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: در ابتدای راه قرار بود 5 میلیون نفر بیمه رایگان شوند که 11 میلیون نفر بیمه شدند. خط قرمز ما محرومان واقعی است، 85 درصد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت رایگان هستند، اما باید پرسید آیا کشور واقعا باید 35 میلیون نفر بیمه شده رایگان داشته باشد؟ 

  مهندس موهبتی ادامه داد: در مجلس تصویب شد مراجعه بیمه رایگان به بخش خصوصی ممنوع و بیمه رایگان مخصوص محرومان است و ما این قانون را ابلاغ کردیم، اما فشارهای سیاسی افزایش پیدا کرد.

  وی ادامه داد: در سازمان بیمه سلامت یارانه بیمه سلامت را به سمت گروه‌ های نیازمند هدایت کردیم.

  رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: امروز نگران سقف بودجه نیستیم، زیرا بار مراجعه تا 23 درصد کاهش پیدا کرده و یکی از دلایل این موضوع، رفع همپوشانی‌ های بیمه ‌ای است. همچنین، 470 راهنمای بالینی برای اجرا ابلاغ شد و سازمان بیمه سلامت این راهنماهای بالینی را در بخش سرپایی بخش خصوصی اجرایی کرد.

  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در 150 شهر نسخه‌ ها به صورت الکترونیکی نوشته می‌ شود. اجرای نسخه الکترونیکی در کشور فنلاند حدود ١٥ سال زمان برد، اما در کشور ما خوشبختانه از این طرح استقبال شده است. از طرفی، باید توجه کنیم که ذات فرآیندهای الکترونیکی این است که در دوره زمانی بالغ می‌ شود و نمی‌ توان همان روز اول به ایده آل مورد نظر رسید.

  موهبتی افزود: ایجاد اصلاحات در نظام‌ های بیمه ‌ای به تدبیر نیاز دارد. نمی‌ توان در خلا تصمیم گرفت و بخشنامه داد، بلکه باید با انجمن ‌های علمی پزشکی و سازمان نظام پزشکی مشورت کرد تا به نتیجه رسید.

  وی بیان کرد: اگر بیش از سقف بودجه هزینه کنیم، بدهی روی بدهی انباشته می‌ شود. روزی که سازمان بیمه سلامت را تحویل گرفتیم 13 ماه بدهی داشتیم، اما امروز به 3.5 ماه رسیدیم.

  براساس گزارش وبدا، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در پایان خاطرنشان کرد: باید راهنماهای بالینی را اجرایی و سازمان الکترونیک را مستقر کرد و در این صورت است که 15 تا 20 درصد هزینه‌ ها کنترل می‌ شود. یکی از اولویت های اصلی برای مدیریت منابع و تقاضای القایی، اجرای نظام ارجاع الکترونیک و پزشکی خانواده است که وزارت بهداشت این کارها را شروع کرده و سازمان بیمه سلامت به عنوان بازوی اجرایی در این برنامه ها نقش دارد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو