عصر بازار

افزایش چشمگیر سرمایه‌گذاری آلمان در چین

عصر اعتبار- سرمایه‌گذاری آلمان در چین با وجود جنگ تجاری این کشور با آمریکا بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است.

افزایش چشمگیر سرمایه‌گذاری آلمان در چین
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، وزارت بازرگانی چین در گزارشی اعلام کرد که میزان سرمایه گذاری آلمانی‌ها در این کشور در 12 ماه منتهی به اوت با 62.7 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به اوت سال قبل به 1.7 میلیارد دلار رسیده است. گئو فنگ، سخنگوی این وزارتخانه در یک کنفرانس خبری به همین مناسبت گفت که حجم روابط تجاری بین دو کشور نیز طی سال جاری با 2.4 درصد افزایش به 107 میلیارد دلار رسیده است.

  از سوی دیگر در هفت ماه نخست امسال، چین  1.01 میلیارد دلار در آلمان سرمایه گذاری کرده که نسبت به رقم مدت مشابه سال قبل 27.6 درصد افزایش یافته است. چین از سه سال پیش تاکنون بزرگ ترین شریک تجاری آلمان بوده است. دو کشور سال گذشته 183.9 میلیارد دلار صادرات و واردات به یکدیگر داشته‌اند.

  پیش‌تر مؤسسه "مک کینزی" در گزارشی اعلام کرده بود که حجم سرمایه‌گذاری چین در کشورهای اروپایی از 80 میلیارد دلار در سال 2017 به 22.5 میلیارد دلار در سال 2018 کاهش یافته است. این کاهش در آمریکا نیز مشهود بوده است؛ به گونه‌ای که حجم این سرمایه‌گذاری از 111 میلیارد دلار در سال 2017 به 30 میلیارد دلار در سال 2018 رسیده است.

  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پیش از عزیمت به چین خواهان افزایش سرمایه گذاری چینی‌ها در این کشور شد اما با این حال گفت که موضع دولت آلمان در جذب سرمایه گذاری خارجی در زیرساخت‌ها و پروژه های امنیتی موشکافانه خواهد بود. پیش تر مخالفت دولت آلمان با سرمایه‌گذاری چینی ها در یک پروژه نیروگاهی این کشور جنجال زیادی به پا کرده بود.

  فنگ افزود: طرف چینی مایل به تداوم همکاری با آلمان و گسترش آن در چارچوب منافع ملی دو طرف است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی