عصر بازاربرنج

معاون وزیر دارایی روسیه:

خط اعتباری اروپا به ایران قرارداد بلندمدت نیست

عصر اعتبار- معاون وزیر دارایی روسیه با اشاره به اینکه خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری اروپا نه خوب و نه بد است، گفت: قرارداد باید با منافع طویل‌المدت ایران و کسانی که آن را تأمین می‌کنند مطابقت داشته باشد.

خط اعتباری اروپا به ایران قرارداد بلندمدت نیست
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از فارس، سرگئی استورچاک در حاشیه دیدار با وزیر نیرو برای امضای پروتکل تمدید وام دولتی روسیه برای احداث نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک هرمزگان، گفت: این الحاقیه به موافقت‌نامه بین دولت‌ها در رابطه با فاینانسی که قبل امضا شده بود اضافه شده است پس از این الحاقیه اساس حقوقی ایجاد می‌کند تا روسیه شروع به فاینانس کند تا اعتبارات بودجه‌ای به پیمانکار برسد.

  استورچاک ادامه داد: این بدین معنا است علاوه بر اقدامات فنی که قبلاً توسط شرکت‌های ایرانی و روسی انجام شده بود با امضای سند شروع به سفارش‌گذاری تجهیزات فنی مورد نیاز برای اجرایی شدن پروژه شود.

  وی افزود: البته باید منتظر بمانیم که در کارگاه و سایت اجرای قرارداد اقدامات لازم انجام شود تا فرصت برای ایجاد اشتغال در منطقه که همان همزگان است، ایجاد شود.

  معاون وزیر دارایی روسیه گفت: پروژه 1400 مگاواتی سیریک هرمزگان یک پروژه یک و نیم میلیارد یورویی است که امیدواریم به نتیجه برسد.

  * واکنش معاون وزیر دارایی روسیه به پیشنهاد خط اعتباری اروپا

  وی در پاسخ به سؤال که نظر شما در خصوص خط اعتباری 15 میلیارد دلاری اروپا چیست، گفت: در عرف ما از خطوط اعتباری استفاده نمی‌شود. این سازوکار پیشنهادی تا حدودی گمراه‌کننده است چون که مبلغ هنگفتی است که زیر آن قراردادی وجود ندارد.

  معاون وزیر دارایی روسیه افزود: قرارداد باید با منافع طویل‌المدت ایران و کسانی که آن را تأمین می‌کنند مطابقت داشته باشند.

  استورچاک گفت: پس این خط اعتباری 15 میلیارد دلاری نه زیاد است و نه کم و نه بد است و نه خوب.

  * استفاده از پول ملی دو کشور در پروژه‌های دوجانبه امکان پذیر است

  وی همچنین در پاسخ به این سؤال که استفاده از پول ملی دو کشور برای مبادلات مالی را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: در این خصوص تصمیم‌گیری متفاوت است اما مهم این است که از سوی دو کشور پروژه‌هایی وجود داشته باشند که تمایل داشته باشیم از پول ملی استفاده کنیم.

  به گفته وی، اجرای پروژه‌ها باید تبدیل به قرارداد شود و ما قراردادها را برای فاینانس قبول می‌کنیم که البته تنها در چارچوب وعده‌هایی که قبلاً توسط رؤسای جمهور دو کشور بوده نیست بلکه در چارچوب یک همکاری اقتصادی بلندمدت میان ایران و روسیه است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی