عصر بازار

مساعدت مالیاتی برای اقشار ضعیف ضرورت دارد

تضعیف کیفیت معیشت حقوق بگیران ثابت

عصر اعتبار- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم در ایران منجر به توسعه فقر در میان اقشار ضعیف جامعه شده است.

تضعیف کیفیت معیشت حقوق بگیران ثابت
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از خانه ملت، لی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش ضریب جینی در ماه‌های اخیر، گفت:کاهش ارزش پول ملی الزاماً به توسعه فقر و افزایش ضریب جینی منجر نمی‌شود اما در ایران به ویژه در سال گذشته کاهش ارزش پول ملی، تورم افسارگسیخته ایجاد کرد که در پی آن فقر در میان اقشار ضعیف جامعه و افرادی که حقوق ثابتی دارند، توسعه پیدا کرد.

  در تورم‌های شدید ارزش حقوق 3 میلیون تومانی به یک سوم کاهش پیدا می‌کند در واقع همانند این است که فرد یک میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند که به زعم برخی از نمایندگان در این شرایط نباید از این افراد مالیات دریافت شود

  سیاست‌های اشتباه مالیاتی منجر به افزایش ضریب جینی شد

  نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم در بیشتر شدن فاصله طبقاتی در ایران اثرگذار بود، افزود: سیاست های اشتباه مالیاتی نیز به افزایش ضریب جینی دامن زد که برای خنثی شدن این اثر، سال گذشته در فصل بودجه ریزی پیشنهاد شد با افزایش تورم، معافیت‌های مالیاتی نیز بیشتر شود.

  وی اظهار کرد: در تورم‌های شدید ارزش حقوق 3 میلیون تومانی به یک سوم کاهش پیدا می‌کند در واقع همانند این است که فرد یک میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند که به زعم برخی از نمایندگان در این شرایط نباید از این افراد مالیات دریافت شود چرا که نسبت به حق آنها اجحاف می‌شود.

  اقشار ضعیف باید مالیات کمتری پرداخت کنند

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اقشار ضعیف باید مالیات کمتری پرداخت کنند تا توان مالی آنها افزایش پیدا کرده و زمینه برای کاهش فاصله طبقاتی و ضریب جینی فراهم شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی