عصر بازار

گروه بانکی جز ۳ صنعت برتر فرابورس شد

عصر اعتبار- ارزش معاملات خُرد فرابورس در هفته گذشته به بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی در صدر صنایع و گروه‌های دارویی و بانکی‌ها نیز در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

گروه بانکی جز ۳ صنعت برتر فرابورس شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از فارس، ارزش معاملات خرد فرابورس در هفته ای که گذشت به رقم 30 هزار و 837 میلیارد ریال رسید که از این میزان گروه فلزات اساسی با اختصاص 14 درصد معادل 4287 میلیارد ریال در صدر صنایع فرابورسی ایستاد. گروه‌های دارویی و بانکی‌ها نیز در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

  از سویی دیگر، شاخص کل فرابورس در هفته منتهی به 29 شهریور 1398 و پس از پشت‌سر گذاشتن روزهایی مثبت و منفی، رشد اندکی را در پایان معاملات هفتگی به ثبت رساند به طوری که آیفکس در پایان روز معاملاتی چهارشنبه با رسیدن به عدد 3.887 واحد، رشد 0.04 درصدی را در هفته گذشته به ارمغان آورد و بازدهی این نماگر را از ابتدای سال جاری به 72 درصد رساند.

  بر اساس این گزارش، در هفته گذشته میانگین ارزش روزانه معاملات 1010 میلیارد تومان بود و میانگین حجم معاملات روزانه نیز 1201 میلیون ورقه ثبت شد. افزون بر این، در پایان هفته کاری منتهی به 29 شهریور، ارزش بازار فرابورس به رقم 3.831 هزار میلیارد ریال رسید که در خصوص این متغیر، رشد 0.2 درصدی نسبت به هفته پیش از آن و 49 درصدی نسبت به ابتدای سال را شاهد بودیم.

  رشد ارزش بازار

  بر اساس آمار منتشر شده، در پایان هفته گذشته شاخص کل و ارزش بازار فرابورس نسبت به ابتدای ماه جاری به ترتیب 8.6 و 3.6 درصد رشد داشتند. ارزش معاملات فرابورس در هفته گذشته رقمی معادل 50 هزار و 510 میلیارد ریال بود که رشدی 118 درصدی نسبت به هفته پیش از آن را نشان می‌دهد.

  همچنین طی 5 روز کاری سپری شده در هفته گذشته، حجم معاملات به 6009 میلیون ورقه رسید که در این زمینه نیز رشدی 103 درصدی در مقیاس هفتگی رقم خورد. لازم به ذکر است که هفته کاری منتهی به 22 شهریور به دلیل تعطیلات تاسوعا و عاشورا، تنها 3 روز امکان معامله برای فعالان داشت.

  معاملات به تفکیک بازارها

  نگاهی به مبادلات انجام‌شده در بازارهای فرابورسی نشان می‌دهد، در هفته‌ای که سپری شد بازار اول شاهد دادوستد 741 میلیون سهم به ارزش 4093 میلیارد ریال و در بازار دوم 4161 میلیون سهم به ارزش 25 هزار و 713 میلیارد ریال بوده است.

  بازار ابزارهای نوین مالی نیز در نتیجه معامله اوراق بدهی، اوراق تسهیلات مسکن و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به استقبال مبادله 262 میلیون ورقه بهادار به ارزش حدودا18 هزار میلیارد ریال رفت.

  بازار پایه

  همچنین در بازار پایه و در اولین هفته پس از اجرای دستورالعمل جدید، معاملات در مجموع 3 تابلو «زرد»، «نارنجی» و «قرمز» به دادوستد 835 میلیون سهم به ارزش 2772 میلیارد ریال انجامید.

  در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط (SME) نیز در هفته گذشته شاهد مبادله 10 میلیون سهم به ارزش 2772 میلیارد ریال بودیم که نسبت به هفته پیش از آن افت معاملات در این بازار را نشان می‌دهد.

  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۶ ماه پیش
    آرشیو