عصر بازار

چک باز هم از زنان قربانی گرفت

عصر اعتبار- زهرا خانم بانوی چهل ساله‌ای است که با اجبار همسرش ظهرنویسی چکی را انجام می‌دهد که به دنبال آن با متضرر شدن شریک زندگی ماه هاست روانه حبس شده است.

چک باز هم از زنان قربانی گرفت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر،  8 هزار و 100 زندانی جرائم غیرعمد در سطح ندامتگاه‌های کشور تحمل حبس می‌کنند که نزدیک به 3 درصد این افراد را خانم‌ها تشکیل می دهند و طبق آمار ستاد دیه علی‌رغم کاهش زندانیان مهریه اما متاسفانه همچنان بدهکاران مالی ناشی از «صدور چک» و «تعهد مهریه» بیشترین طیف بدهکاران جرایم غیرعمد را به خود اختصاص داده اند.

  در رابطه با 3درصد زنان زندانی جرایم غیر عمد می توان گفت که درصد قابل توجهی از این زندانیان زنانی هستند که به دلیل اعتماد به همسر و یا اطرافیان خود اقدام به صدور چک و یا ظهرنویسی آن می کنند. پرونده زهرا هم یکی از همین پرونده ها است که به دلیل اعتماد به همسری که البته او هم تحت فشار اقتصادی بوده ، تشکیل شده است. از سویی دیگر البته می توان گفت کمبود شغل و درآمد در شهرستان های کوچک و محروم باعث شده افراد برای دخل و خرج خود اقدام به برخی کسب وکارهای خرد روی بیاورند که به دلیل عدم تجربه کافی دچار دردسر شده و خانواده هایشان از هم می پاشد.

  در پرونده زهرا امده است که: تیرماه  سال 94  بود که اکبر همسر زهرا به دنبال انجام معامله‌ای سنگین نسبت به خرید کریستال خانگی اقدام می‌کند. کسب اطمینان به  معامله کنندگان با اظهار به این که در آینده‌ای نزدیک به همسرم از ارث پدری سهم بزرگی خواهد رسید بخش عمده بدهی ناشی از خرید صورت گرفته را منوط به استیفای این حق می‌کند.

  اگرچه فروشنده کالاهای خانگی در قبال این ادعا تقاضای ارایه ضمانت می‌کند اما اکبرآقا به جای چاره‌ اندیشی درست، همسر خانه‌دار خود را به پشت‌نویسی برگه چکی به ارزش 490 میلیون ریال مجبور می‌کند.

  در ادامه عدم تجربه کافی در بحث فروش بلور و کریستال اکبرآقا را مجبور به فروش کالاهای در اختیار خود به کمترین قیمت می‌کند که این البته ابتدای گرفتاری اوست.

  سکته به خاطر فشار اقتصادی

  وی بعد با مشورت دوستان مبلغی را که در اختیارش بوده را در بورس سرمایه‌گذاری می کند اما چون هیچ گونه اطلاعی در این زمینه نداشته با توافق ضمنی یکی از دوستانش که به او اظهار می‌کرده سال‌ها تجربه خرید و فروش سهام را دارد تمام سرمایه را در اختیار او قرار می‌دهد. اشتباهی که او را تا آستانه سکته و در ادامه خودکشی قرار می‌دهد.

  اگر چه اکبر آقای 50 ساله از این دو مصیبت جان سالم به در می‌برد اما به دلیل متواری شدن دوست چند ساله خود و علی‌‍رغم قرض از این و آن برای پرداخت بدهی خود به فروشنده کالاهای خانگی، در نهایت بابت ناتوانی در تامین بدهی خود که تا پیش از حبس به 65 میلیون تومان رسیده بود روانه حبس می‌شود.

  درست دو ماه بعد از طرح شکایت افرادی که به طور دستی مبلغی را در اختیار این آقا قرار داده بودند، فروشنده سرویس و اقلام کریستال در نهایت با وجود دادن مهلت‌های چند باره به این خانواده با تقاضای حقوق خویش ضامن چک را از تاریخ 22 اردیبهشت ماه روانه زندان می‌کنند.

  مادر بیماری در زندان

  زهرا خانم این قصه که نه از جانب خانواده پدری و نه از سمت خانواده همسر آهی در بساط ندارد با وجود بیماری و سرپرستی از سه فرزند محصل خود با وجود این که بدهی خود را با همکاری طلبکار و همیاری دوستان و همسایگان به 50 میلیون تومان رسانده اما بابت تامین الباقی بدهی همچنان در زندان است و حسرت به آغوش کشیدن فرزندانش را می کشد.

  این پرونده که مربوط به یکی از استان های محروم کشور است یکی از ده ها پرونده ای است که به دلیل ناتوانی در پرداخت چک تشکیل شده است. نیکوکارانی که تمایل دارند به این مادر بیمار و زندانی کمک کنند می توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌های ستاد دیه کشور به‌قرار 74/74 بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، 7777 بانک تجارت شعبه مرکزی، 8888 بانک صادرات شعبه مرکزی یا 55555 بانک ملی واریز کرده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد یادشده فیش‌ پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجام‌شده به شماره 88916011 دورنگار کنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن 88916012  الی 15 پاسخگوی سئوالات شما در این زمینه خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی