عصر بازاربرنج

۹۰۰ میلیارد تومان وام بلاعوض برای کشاورزان خسارت دیده از سیل پرداخت شد

عصر اعتبار- معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت:۹۰۰ تا یک هزار میلیارد تومان وام بلاعوض برای کشاورزان خسارت دیده از سیل پرداخت شده است.

۹۰۰ میلیارد تومان وام بلاعوض برای کشاورزان خسارت دیده از سیل پرداخت شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از فارس، عبدالمهدی بخشنده در همایش مدیران شعب بانک‌ کشاورزی در استان‌ها با بیان اینکه از 1.5 میلیارد دلاری که برای اشتغال پایدار روستایی از صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده بود، یک میلیارد و 250 میلیون دلار، محقق شده است، گفت: در حال مذاکره هستیم تا از 250میلیون دلار باقی مانده، بتوانیم سهمی برای بانک کشاورزی در نظر بگیریم.

  وی افزود: بر اساس گزارش مجمع بانک کشاورزی، 89 درصد اعتبارات این بانک به بخش کشاورزی اختصاص یافته است؛ باقی بانک‌ها موظف هستند طبق برنامه ششم، 15درصد تسهیلات اعطایی خود را به بخش کشاورزی تخصیص دهند، اما به‌ طور متوسط فقط 8 درصد منابع خود را به این بخش اختصاص داده‌اند.

  بخشنده با بیان اینکه نامه‌نگاری در این زمینه تا سطح ریاست‌جمهوری نیز پیگیری شده است، ادامه می‌دهد: این موضوع را با رئیس‌جمهور، معاون اول ریاست‌جمهوری و سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی نیز مطرح کرده‌ایم. یادآور شده‌ایم که سهمی که از سوی بانک‌ها به بخش کشاورزی تخصیص می‌یابد با سهمی که بخش کشاورزی در اشتغال کشور دارد، همخوانی ندارد.

  معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با این حال تأکید کرد: در شرایطی که پیگیر وضعیت کشاورزان هستیم، انتظار داریم که بانک کشاورزی شرایط را برای اعطای تسهیلات تکلیفی به بخش کشاورزی، تسهیل کند.

  او افزود: با توجه به استقراض منابع بین‌ بانکی برای بانک کشاورزی، در تلاش هستیم با مذاکراتی با رئیس کل بانک مرکزی، خط اعتباری را برای بانک کشاورزی راه‌اندازی کنیم تا پایان سال، تکالیف این بانک در بخش کشاورزی روی زمین نماند.

  معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی همچنین به تخصیص یارانه به بخش کشاورزی، اشاره کرد و گفت: دولت با اخذ مجوز برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی و تبدیل آن به ریال به‌ منظور تحقق بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال‌های 97 و 98، اقدام کرده است. بنابراین اکنون 900 میلیارد تومان که برای بخش کشاورزی از این سهم در نظر گرفته شده، موجود است و بانک کشاورزی می‌تواند روی این منابع حساب باز کند و دلیلی برای انسداد خطوط اعتباری به سرمایه‌گذاران بخش کشاورزی وجود ندارد.

  بخشنده همچنین به رایزنی‌های اخیر با سازمان برنامه و بودجه نیز اشاره کرد و گفت: در نامه‌ای به سازمان برنامه و بودجه که البته با موافقت این سازمان هم روبرو شده است، بنا شد سهم مناطق محروم از بودجه، از 7 تا 9 درصد به 9 تا 11 درصد افزایش یابد، زیرا یارانه بخش کشاورزی کفاف تقاضاهای موجود در این بخش را نمی‌کند.

  او همچنین با اشاره به تسهیلات پرداختی به مناطق سیل‌زده به‌صورت بلاعوض و قرض‌الحسنه، تصریح کرد: در بخش کمک‌های بلاعوض، تا دیروز نزدیک به 900 تا هزار میلیارد تومان برای جبران خسارات پرداخت شده است. همچنین در زمینه تسهیلات قرض‌الحسنه، 1100میلیارد تومان خط اعتباری از سوی بانک مرکزی در نظر گرفته شده بود که بانک کشاورزی با پرداخت 45 درصدی رتبه نخست را در پرداخت‌ها از آن خود کرده است. بانک توسعه تعاون با پرداخت 27درصدی و بانک ملی با 20درصد در رتبه دوم و سوم قرار می‌گیرند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی