عصر بازار

سه دستاورد تغییر سن بنا در پرداخت تسهیلات خرید خانه

عصر اعتبار- رئیس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن سه تاثیر مثبت افزایش سن بنا در ضوابط پرداخت تسهیلات خرید مسکن در یک ماه اخیر را اعلام کرد.

سه دستاورد تغییر سن بنا در پرداخت تسهیلات خرید خانه
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از هیبنا، مهدی احمدی با بیان اینکه مصوبه جدید بانک درخصوص افزایش عمربنا برای آپارتمان‌هایی که تسهیلات خرید مسکن به آنها تعلق می‌گیرد در مدت کوتاهی از اجرا توانست تا حدودی بازار را تحت‌تاثیر قرار دهد، افزود: اجازه خرید واحدهای مسکونی 20 تا 25 سال ساخت با تسهیلات اوراق مسکن هم در کار سازنده‌ها و تولیدکنندگان مسکن از بابت فروش و هم در کار زوج‌های جوان از بابت خرید گشایش ایجاد کرده است و نتیجه این تحول را می‌توانیم در آمار مربوط به بازار معاملات خرید خانه مربوط به ماه مهر در تهران مشاهده کنیم. احمدی تصریح کرد: از آنجا که خانه‌های با عمر بنای بیش از 20 سال ساخت حداقل 10 درصد در معاملات مسکن شهر تهران سهم دارد و به همین نسبت در سایر شهرهای بزرگ مورد توجه متقاضیان خرید قرار دارد در نتیجه امکان استفاده از تسهیلات بانک مسکن برای خرید این واحدها باعث شکسته شدن سد رکود در معاملات ملک می‌شود. رئیس اداره‌کل روابط‌عمومی بانک مسکن درباره جزئیات دستاوردهای حاصل از اجرای مصوبه افزایش قدمت ساختمان‌های مشمول دریافت تسهیلات اوراق گفت: این مصوبه باعث افزایش انتخاب متقاضیان دریافت تسهیلات در خرید ملک، افزایش قدرت خرید مشتریان با انتخاب املاک با قدمت بالاتر و همچنین تعدیل قیمت املاک نوساز شده است. احمدی افزود: تا پیش از اجرای این مصوبه، استفاده‌کنندگان از تسهیلات اوراق مسکن فقط امکان انتخاب واحدهای حداکثر 20 سال ساخت در بین فایل‌های فروش در بنگاه‌های املاک را داشتند، اما در حال‌حاضر دایره انتخاب واحد مسکونی برای متقاضیان تسهیلات اوراق مسکن افزایش پیدا کرده است، به‌خصوص آنکه با توجه به رکود ساخت و ساز در سال‌های 93 تا 96، میزان عرضه واحدهای نوساز در بازار مسکن تا حدودی کاهش پیدا کرده است و این مصوبه می‌تواند کمبود واحد مسکونی کم‌سن برای فروش را جبران کند.

    احمدی در ادامه گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن گفت هدف بانک از افزایش قدمت ساختمان‌های مشمول دریافت تسهیلات اوراق، تسهیل در شرایط خانه‌دار شدن مردم بوده و همچنین در حال‌حاضر به نوعی،‌ قدرت خرید مشتریان با دسترسی به خانه‌های دارای قیمت کمتر از طریق تسهیلات اوراق بهبود پیدا کرده است. احمدی در تشریح دستاورد سوم، به اثر غیرمستقیم و زنجیره‌ای مصوبه اخیر بانک اشاره کرد و گفت: با هدایت تقاضای خرید مسکن به سمت خانه‌های با عمر بنای بالای 20 سال ساخت، رقابت در فروش واحدهای با عمر بنای کم باعث تعدیل نهایی قیمت واحدهای نوساز می‌شود، ضمن آنکه رکود معاملات خرید و فروش مسکن در شرایط کنونی نیز خود مسیر و بستر کاهش قیمت آپارتمان‌های نوساز را فراهم کرده است. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا ماه گذشته حجم معاملات خرید مسکن در تهران 19 درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش پیدا کرد. از طرفی فروش خانه‌های با عمر بنای بیش از 20 سال ساخت نیز 18 درصد رشد کرد.

    برچسب ها
    پورسعید خلیلی