عصر بازاربرنج

سهم دلار از ذخایر ارزی روسیه نصف شد

عصر اعتبار- روسیه با کنار گذاشتن دلار آمریکا از ذخایر بین المللی خود، طی یک سال سهم آن را نصف کرده و به حدود ۲۴ درصد رسانده است.

سهم دلار از ذخایر ارزی روسیه نصف شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تسنیم، الکساندر موروزوف، رئیس بخش تحقیقات و پیش بینی بانک مرکزی روسیه گفت روسیه آماده است تا حد زیادی وابستگی خود را به ارزهای خارجی کاهش دهد.

  روسیه با کنار گذاشتن دلار آمریکا از ذخایر بین المللی خود، طی یک سال سهم آن را  نصف کرده و به حدود 24 درصد رسانده است.موروزوف در حاشیه پنجمین مجمع تجاری روسیه-انگلیس در لندن گفت این متنوع سازی به کاهش خطرات وابسته به تحریم ها کمک می کند.

  وی گفت:« ما تا به امروز پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه داشته ایم. اگر شرایط ارزی امروزمان را با 10 سال پیش مقایسه کنیم، می بینیم که سیستم مالی روسیه قطعاً بسیار با ثبات تر شده است».

  موروزوف اشاره کرد که خلاص شدن از شر دلار آمریکا هرگز هدف آنها نبوده است. موسکو تنها می خواهد خطراتی را که سایر ارزها می توانند ایجاد کنند کنترل کند. خطراتی مثل نقدینگی یا تغییر نرخ تبادلات ارز.

  وی تاکید کرد:« با توجه به اینکه روسیه با کشورهای بسیاری با ارزهای متفاوت تجارت می کند، ما علاقه مندیم بخشی از این ارز خارجی را در ساختار دارایی های خودمان نگه داریم. بنابراین هدف ما کنار گذاشتن دلار، یورو یا هر چیز دیگری نبوده است».

  ذخایر ارز خارجی و طلای روسیه به لطف قانون بودجه این کشور، طی سال‌های اخیر به طور یکنواخت رشد کرده و به نیم تریلیون دلار رسیده است. این قانون برای حفاظت و ثبات اقتصاد کشور طراحی شده و طبق آن اگر قیمت نفت بالاتر از 42 دلار در هر بشکه باشد، پول اضافی به دست آمده از صادرات نفت و گاز روسیه به صندوق ثروت ملی این کشور منتقل می شود. بنابراین به گفته این مقام بانک مرکزی، اگر قیمت نفت خام بالاتر از آستانه تعیین شده توسط قانون بودجه قرار داشته باشد، روسیه  ذخایر طلا و ارز خارجی خود را بیش از این افزایش می دهد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
    آرشیو