عصر بازار

۶ کشور اروپایی به صورت مشروط به اینستکس می‌پیوندند

عصر اعتبار- شش کشور اروپایی اعلام کردند به صورت مشروط به اینستکس می‌پیوندند.

۶ کشور اروپایی به صورت مشروط به اینستکس می‌پیوندند
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کردند که در صورت پایبندی مجدد ایران به تعهدات جامع مندرج در برجام حاضرند با سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان در ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری با ایران، اینستکس همکاری کنند.

  وزرای این شش کشور اروپایی در بیانیه خود ضمن تاکید بر لزوم حفظ و اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک، برجام یادآور شدند که این توافق‌نامه در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسیده و ابزاری مهم برای منع گسترش سلاح‌های اتمی و حفظ ثبات در منطقه خاورمیانه است.

  در ادامه این بیانیه تصریح شده که با توجه به «حمایت مستمر اروپا از برجام» و تلاش مداوم آن برای اجرای تعهدات اقتصادی مندرج در برجام، کشورهای بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد در حال پیوستن به جمع سهامداران اینستکس هستند.

  البته این شش کشور تاکید کرده‌اند که تحقق این امر منوط به آن است که ایران نیز بدون فوت وقت به سطح پیشین تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردد. اینستکس با هدف تهسیل مبادلات تجاری اروپا و ایران در چارچوب برجام و با هدف کاهش تبعات تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران در ژانویه سال 2019 توسط فرانسه، آلمان و انگلیس ثبت شد ولی تاکنون تجارت معناداری از آن میان دو طرف انجام نشده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار