عصر بازار

اقتصاد، "شانگهای" را به اروپا و اعراب پیوند می‌زند

عصر اعتبار- پتانسیل اقتصادی سازمان شانگهای اتحادیه اروپا و کشورهای عربی را به خود جذب می‌کند.

اقتصاد، "شانگهای" را به اروپا و اعراب پیوند می‌زند
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، به گفته دبیرکل سازمان همکاری های شانگهای، علاقه اتحادیه اروپا و کشورهای عربی به پتانسیل اقتصادی این سازمان رو به افزایش است. ولادیمیر نوروف، دبیرکل سازمان همکاری شانگهای اظهار داشت: امروز، پتانسیل اقتصادی سازمان همکاری شانگهای کشورهای بیشتری را جذب می کند. به عنوان مثال، هفته آینده با دبیران اتحادیه کشورهای عربی در دبیرخانه جلسه داریم.

  وی افزود: آنها برای همکاری و مشارکت در سازمان ما ابراز علاقه کرده‌اند. همچنین اخیراً ما با 28 سفیر اتحادیه اروپا در پکن ملاقات کردیم و تقریباً یک ساعت گفتگو داشتیم. آنها خاطرنشان کردند که سازمان شانگهای به یک سازمان تأثیرگذار تبدیل شده است، به خصوص در تامین ثبات و امنیت منطقه ای.

  به گفته نوروف، علاقه جامعه جهانی به قالب سازمان شانگهای پس از الحاق هند و پاکستان بیشتر شده است. دبیرکل همچنین خاطرنشان کرد: ما تقریبا نیمی از جمعیت جهان و 60 درصد قلمرو اوراسیا را متحد می کنیم.

  بیانیه تاسیس سازمان شانگهای در ژوئن سال 2001 توسط شش کشور قزاقستان، قرقیزستان، چین، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان در شانگهای امضا شد. در تاریخ 9 ژوئن 2017، هند و پاکستان نیز عضوی از اعضای این سازمان شدند.

  چهار کشور ناظر (افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان) و شش شریک گفتگو (آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا)   نیز در کار این انجمن شرکت می کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی