عصر بازاربرنج

ایجاد ۷ هزار شغل در سال جاری

۱۱۵۰۰ مددجوی فاقد مسکن در تهران

عصر اعتبار- مدیرکل کمیته امداد استان تهران با اشاره به اینکه ۱۱ هزار و ۵۰۰ مددجوی مستأجر در استان تهران داریم، گفت: در سال جاری متعهد شده ایم که ۷ هزار شغل با ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار ایجاد کنیم.

۱۱۵۰۰ مددجوی فاقد مسکن در تهران
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، ابوالفضل پرپنچی در نشست خبری که امروز برگزار شد، با اشاره به اینکه اشتغال پایدار و توانمندسازی مهمترین اولویت کمیته امداد است، گفت: ایجاد اشتغال پایدار و کسب درآمد ثابت از سوی خانواده ها را در طی یک برنامه پنجساله از سوی مددکاران دنبال می کنیم.

  وی گفت: برای تمامی کارهایی که انجام می دهیم، پیوست فرهنگی را طراحی و عملیاتی کرده ایم.

  مدیرکل کمیته امداد استان تهران با اشاره به اینکه 74 هزار خانواده به صورت ثابت تحت پوشش قرار دارند، گفت: از دو سال قبل بر اساس افزایش مشکلات اقتصادی 18 هزار خانوار جدید در قالب تبصره 14 تحت پوشش قرار گرفتند که ما سعی می کنیم تمامی خدماتی که به مددجویان خود ارائه می دهیم، برای آنها نیز انجام دهیم.

  وی همچنین با تأکید بر اینکه 19 هزار کودک یتیم تحت پوشش هستند، گفت: در حال حاضر تعداد حامیان ما 68 هزار نفر هستند که سعی داریم این تعداد را به 240 هزار حامی افزایش دهیم.

  پرپنچی تصریح کرد: کارشناسان این نهاد در سامانه تلفنی 7355 مستقر هستند و افرادی که تقاضای کمک و یا حمایت از کودک یتیم را دارند می توانند با این سامانه تماس بگیرند.

  مدیرکل کمیته امداد استان تهران با اشاره به اینکه هیچ مددجویی پشت نوبتی برای جهیزیه نداریم، گفت: برای تأمین جهیزیه 6 میلیون تومان کمک بلاعوض از سوی کمیته امداد و 10 میلیون تومان نیز وام پرداخت می شود که میزان کمک ها نسبت به گذشته دو برابر شده است.

  به گفته وی، از ابتدای سال تاکنون 9 هزار مورد جهیزیه برای مددجویان تهیه شده است که تا پایان سال تعداد آن به 1500 مورد می رسد.

  وی گفت: در حال حاضر 170 مرکز نیکوکاری در استان تهران فعالیت می کنند که قصد داریم تعداد آنها را به هزار مرکز برسانیم.

  پرپنچی با اشاره به اینکه مراکز نیکوکاری در مساجد، دانشگاه ها و بیمارستان ها ایجاد می شوند، گفت: با توجه به شناخت و مراجعات نیازمندان به این مراکز، امنای آنها می توانند نسبت به ارائه کمک اقدام کنند.

  وی در مورد پرداخت وام به مددجویان طی هشت ماهه ابتدای امسال گفت: با اعتبار 30 میلیارد تومانی به 6 هزار مددجو وام پرداخت شده است که این وام ها در حوزه های مختلف اشتغال، درمان، جهیزیه، مسکن، ودیعه مسکن و حمایت های ضروری بوده است.

  پرپنچی گفت: حداقل وام 5 میلیون تومان و حداکثر 30 میلیون تومان است که تا 50 میلیون تومان نیز از سوی بانک ها پرداخت می شود.

  مدیرکل کمیته امداد استان تهران افزود: طی 8 ماه امسال 565 مورد ودیعه مسکن به مبلغ 3 میلیارد و 450 میلیون تومان پرداخت شده است که بر اساس تشخیص مددکاران مبلغ وام های دریافتی متفاوت بوده است که البته ودیعه مسکن امانی نیز داریم به طوری که پول ودیعه مسکن را خود کمیته امداد به صاحبخانه می دهد که در این مورد استثنائاتی وجود دارد.

  وی در خصوص اشتغال مددجویان نیز گفت: 68 میلیارد تومان با سرانه 25 میلیون تا 50 میلیون تومان وام اشتغال روستایی پرداخت شده است که در سال 98، 1531 مورد در سامانه کارا ثبت نام کرده اند که 82 میلیارد تومان اعتبار صرف آنها شد.

  پرپنچی به تبصره 16 نیز اشاره کرد و گفت: 121 میلیارد تومان با سرانه 35 میلیون تومان تا سقف 50 میلیون تومان برای گروه های هدف مددجویان اختصاص داده شده است که در این خصوص 2 هزار و 959 پرونده ثبت و 122 میلیارد تومان تعیین مبلغ شد.

  مدیرکل کمیته امداد استان تهران به تسهیلات قرض الحسنه صندوق امداد ولایت نیز اشاره کرد و گفت: همچنین از طریق بانک مهر 18 میلیارد تومان مصوب شده بود که برای گروه های هدف مددجویی 927 پرونده با اعتبار 18 میلیارد تومان جذب شده است.

  وی افزود: امداد یکسری تسهیلاتی نیز برای کارفرمایان در نظر گرفته به طوری که تا دو سال حق بیمه 23 درصدی کارگر را در صورت استخدام مددجویان امداد به کارفرما پرداخت می کند و همچنین هر کارفرمایی که تا 10 نفر از مددجویان امداد استخدام کند می تواند 500 میلیون تومان وام دریافت کند یعنی به ازای هر مددجو 50 میلیون تومان.

  پرپنچی در مورد راهبران شغلی امداد گفت: این افراد همان کارآفرینان هستند که در مباحث اقتصادی، بازاریابی و ... امداد را یاری می کنند و تاکنون 11 راهبر شغلی در امداد داریم.

  وی به وام اشتغال روستائیان نیز اشاره کرد و گفت: تا سقف 50 میلیون تومان با 6 درصد کارمزد و اقساط 60 ماهه و از تبصره 16 نیز 50 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد و اقساط 60 ماهه و همچنین از صندوق امداد ولایت نیز 30 میلیون تومان با کارمزد 2 درصد با اقساط 60 ماهه و بانک مهر نیز 50 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد و اقساط 60 ماهه به مددجویان پرداخت می شود.

  به گفته مدیرکل کمیته امداد استان تهران، هر مددجو می تواند تا 80 میلیون تومان وام یعنی 30 میلیون تومان از امداد و 50 میلیون از بانک وام دریافت کند.

  پرپنچی افزود: در سال جاری 7 هزار شغل تعهد استان تهران است که 200 میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده است.

  وی با اشاره به اینکه بزرگترین مشکل خانواده های نیازمند امداد، ضمانت است، گفت: در همین راستا برای رفع مشکل آنان صندوق ضمانت کمیته امداد را راه اندازی کرده ایم به طوری که تاکنون 380 مورد ضمانت از سوی صندوق انجام شده است.

  مدیرکل کمیته امداد استان تهران گفت: همه مددجویان کمیته امداد، کمک معیشت دولت را دریافت کرده اند.

  پرپنچی در مورد مستمری مددجویان تصریح کرد: از محل تبصره 14 که 18 هزار مددجوی جدید تحت پوشش قرار گرفته اند، به هر خانواده یک نفره 151 هزار تومان، دو نفره 306 هزار و 500 تومان، سه نفره 425 هزار و 500 تومان و چهار نفره 566 هزار و 500 تومان، همچنین 5 نفره به بالا نیز 644 هزار تومان پرداخت می شود.

  مدیرکل کمیته امداد استان تهران در خصوص کمک معیشت مددجویان تحت پوشش امداد نیز اظهارداشت: مستمری خانواده یک نفره 217 هزار و 500 تومان، دو نفره 378 هزار و 500 تومان، چهار نفره 665 هزار تومان و پنج نفره به بالا 764 هزار تومان است که این مبلغ با در نظر گرفتن سرانه جدید افزایش 20 درصد مستمری اول، یارانه، مستمری اول و یارانه عمومی محاسبه شده است.

  وی گفت: نیازمندان می توانند به روش های مختلف مانند مراجعه به دفاتر امداد، مراکز نیکوکاری، سازمان ها و مؤسسات و سامانه 7355 از حمایت های کمیته امداد برخوردار شوند.

  پرپنچی تصریح کرد: 11 هزار و 500 مددجوی مستأجر فاقد مسکن در استان تهران وجود دارد که به محض تعطیلی مدارس، برای جابه جایی، اجاره و غیره اقدام می شود.

  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
    آرشیو