عصر بازاربرنج

یارانه ۹۸ هزار میلیارد تومانی دولت به ارز در سال ۹۷

عصر اعتبار- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت پارسال ۹۸هزار میلیارد تومان یارانه ارزی پرداخت کرده است، گفت: تداوم اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به برخی کالاها اشتباه بوده و نباید ادامه پیدا کند.

یارانه ۹۸ هزار میلیارد تومانی دولت به ارز در سال ۹۷
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از مهر، محمد حسن نژاد با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با ارائه آمار رسمی تورم در آخر بهمن سال 1397 و مقایسه آن با بهمن سال 1396 گفت: در این مدت، تورم برنج تایلندی که با دلار چهار هزار و 200 تومانی وارد شده است، 83 درصد بوده در حالی که تورم برنج طارم تولید داخل که با بسیاری از هزینه‌ها مانند تراکتور، کارگر، سم، کود در داخل کشور تولید می‌شود، 17 درصد بوده است.

  وی اضافه کرد: همچنین در این مدت، تورم تخم مرغ 121 درصد، جوی خارجی 400 و ذرت خارجی 54.2 درصد، روغن نباتی جامد 57.8 درصد، کنجاله سویای وارداتی 70.8 درصد، گوشت گوساله 85 درصد، گوشت گوسفند 100 درصد و گوشت مرغ 88 درصد تورم داشته است.

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس آمار آخرین تورم اعلامی، آخر آبان امسال نسبت به آبان سال 1397، کل تورم 41.4 درصد، خوراکی 58.5 درصد، گوشت 80 درصد، شیر و پنیر و تخم مرغ43.9 درصد، شکر 56.4 درصد است در حالی که در همین مدت تورم پوشاک که ارز وارداتی دریافت نکرده, 50 درصد است.

  حسن نژاد گفت: پارسال 14 میلیارد دلار ارز چهار هزار و 200 تومانی به کالاهای اساسی اختصاص داده شد در حالی که کف قیمت دلار در بازار آزاد 11 هزار و 200 تومان بوده است بنابراین اگر 14 میلیارد دلار را در 7 هزار تومان ضرب کنیم،  98 هزار میلیارد تومان یارانه ارزی پرداخت شده است در حالی که کل بودجه عمرانی ما کمتر از 30 هزار میلیارد تومان بوده است و این سود به دلالان رسیده است.

  وی، علت منتشر نشدن اسامی شرکت‌های دریافت کننده ارز چهار هزار و 200 تومانی را قدرت فاسدان بیان و اضافه کرد: در این باره دو تن از معاونان وزارت جهاد کشاورزی و معاون بانک مرکزی و برخی از آقازاده‌ها بازداشت و رئیس بانک مرکزی ممنوع الخروج شدند که این نشان می‌دهد قدرت‌های فاسد نمی‌گذارند رانت 4 هزارو 200 متوقف شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
    آرشیو