عصر بازار

اصلاح نظام بازنشستگی فرانسه را فلج کرد

عصر اعتبار- اصرار دولت فرانسه به اجرای طرح اصلاح نظام بازنشستگی این کشور را به مرز فلج شدن نزدیک می‌کند.

اصلاح نظام بازنشستگی فرانسه را فلج کرد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، اعتصاب علیه اصلاح نظام بازنشستگی در فرانسه روز پنجشنبه در حالی آغاز شد که دولت این کشور بر عزم خود برای اجرای یکی از اصلی ترین وعده های انتخاباتی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تاکید می کند.

  شرکت راه آهن ملی فرانسه اعلام کرده است که در روز پنجشنبه 90 درصد قطارها در این کشور به دلیل اعتصاب کارکنان این شرکت حرکت نخواهند کرد. بنا به گفته شرکت حمل و نقل عمومی پاریس و حومه روز پنجشنبه 11 خط مترو در پایتخت فرانسه تعطیل خواهد بود.

  پیش بینی می شود که حمل و نقل عمومی بسیاری از شهرهای دیگر فرانسه از جمله استراسبورگ، بوردو، مارسی، نانت و لیل نیز به دلیل اعتصاب رانندگان اتوبوس، مترو و قطارهای درون شهری مختل شود.

  شرکت های هواپیمایی فرانسه نیز اعلام کرده اند که 20 درصد پروازها روز پنجشنبه به دلیل اعتصاب کارکنان این شرکت ها انجام نخواهد شد.

  از سوی دیگر بسیاری از مدارس نیز به دلیل اعتصاب معلمان در اعتراض به اصلاح نظام بازنشستگی تعطیل خواهد بود. سندیکای «اف اس یو»، بزرگترین اتحادیه معلمان فرانسه از اعتصاب 70 درصد معلمان در دبستان ها خبر داده است.

  ماموران پلیس، وکلا، رانندگان بخش حمل و نقل بین شهری و رفتگران از دیگر گروه هایی هستند که قرار است روز پنجشنبه در فرانسه اعتصاب کنند.

  همزمان با اعتصاب گسترده در فرانسه قرار است نزدیک به 250 تظاهرات ضددولتی و تجمع نیز در سراسر فرانسه برگزار شود.

  پیش بینی می شود که این اعتصاب گسترده روز جمعه هم ادامه پیدا کند. این در حالی است که «جلیقه زردها» نیز قرار است روز شنبه تظاهرات کنند. آنها بیش از یک سال پیش اعتراض خود به سیاست های دولت امانوئل ماکرون را آغاز کردند.

  احزاب مخالف دولت فرانسه از جمله حزب سوسیالیست، حزب راست افراطی «اجتماع ملی»، حزب کمونیست و «فرانسه سرکش» نیز از اعتصاب و تظاهرات ضددولتی روز پنجشنبه حمایت کرده اند.

  رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در آستانه اعتصاب گسترده در کشورش تاکید کرد که از طرح اصلاح نظام بازنشستگی عقب نشینی نخواهد کرد. امانوئل ماکرون وعده داد که در فرصت مقتضی با مردم کشورش سخن خواهد گفت.

  دولت فرانسه در نظر دارد جزئیات لایحه اصلاح نظام بازنشستگی را در اواسط ماه دسامبر اعلام کند تا این لایحه در اوایل سال 2020 در پارلمان به تصویب برسد.

  مخالفان اصلاح نظام بازنشستگی تاکید می کنند که همه شاغلان با اجرای این طرح متضرر خواهند شد. در مقابل دولت فرانسه اصلاح نظام بازنشستگی را «منصفانه تر» از قوانین فعلی می داند.

  طرح اصلاح نظام بازنشستگی فرانسه در سال 2010 میلادی نیز با اعتراض گسترده در این کشور روبرو شد. شمار افرادی که در آن زمان علیه اصلاح نظام بازنشستگی تظاهرات کردند دو میلیون نفر تخمین زده شده است. با این حال دولت نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه از طرح خود عقب نشینی نکرد و اصلاح قانون بازنشستگی به تصویب رسید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو