عصر بازار

عملکرد ناامید کننده بازار کار کانادا

عصر اعتبار- با عملکرد ناامید کننده ماه نوامبر، نرخ بیکاری کانادا به حدود شش درصد افزایش پیدا کرد.

عملکرد ناامید کننده بازار کار کانادا
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، مرکز آمار کانادا در گزارشی اعلام کرد که خالص اشتغال زایی در ماه نوامبر به منفی 71 هزار و 200 فرصت شغلی رسیده که باعث شده است تا نرخ بیکاری در این کشور به 5.9 درصد افزایش پیدا کند. این عملکرد ناامید کننده در شرایطی رخ داد که پیش تر کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند در این ماه 10 هزار فرصت شغلی ایجاد شود و نرخ بیکاری به 5.5 درصد برسد.

  دریک هولت، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک " اسکوشیا" با ناامیدکننده خواندن این آمار گفت: در شرایطی که انتظار می رفت روند مثبت بازارها پس از انتخابات کانادا تداوم یابد اما بازار کار در این مقطع زمانی به طرز عجیبی ضعیف ظاهر شد. 

  به دنبال انتشار این گزارش، نرخ برابری دلار کانادا در برابر همتای آمریکایی و پوند تضعیف شد. آخرین بار در اوت 2018 نرخ بیکاری کانادا در سطح شش درصد قرار داشت و پس از آن همواره نزولی بود.

  بیشترین کاهش مشاغل مربوط به بخش خدمات با 44 هزار فرصت شغلی بوده است و پس از آن تولید با کاهش 24 هزار فرصت شغلی در رده بعدی قرار دارد. به گفته مرکز آمار کانادا طی این مدت 38 هزار و 400 فرصت شغلی تمام وقت و 32 هزار و 800 فرصت شغلی پاره وقت از بین رفته است.

  هر چند که افزایش نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ قاره آمریکا باعث تقویت گمانه زنی ها از کاهش نرخ بهره شده است اما تیموتی لین، رئیس بانک مرکزی کانادا گفته است که بازار کار در شرایط نیرومندی قرار دارد.

  ناتان جانسن، تحلیل‌گر مسائل اقتصادی در بانک " آر بی سی" گفت: حتی این آمار نیز نتوانسته است تا مدیران بانک مرکزی را نسبت به تغییر ریل سیاست گذاری متقاعد کند. با این حال معتقدم اگر این روند ادامه پیدا کند شاهد کاهش مجدد نرخ بهره خواهیم بود.

  در بین ایالت‌های مختلف، بیشترین نابودی فرصت های شغلی مربوط به کبک با منفی 45 هزار فرصت بوده است و آلبرتا وبریتیش کلمبیا هر دو با 18 هزار فرصت شغلی از دست رفته در رده های بعدی قرار دارند. در سایر استان ها اشتغال‌زایی در مقایسه با ماه قبل تغییر چندانی نداشته است.

  به طور متوسط در بازه زمانی 1976 تا 2019، اقتصاد کانادا در هر ماه 17 هزار و 980 فرصت شغلی ایجاد کرده است که بالاترین اشتغال زایی ماهانه مربوط به اوریل 2019 با 106 هزار و 500 مورد و کمترین اشتغال زایی نیز مربوط به ژانویه 2009 با منفی 124 هزار و 800 فرصت شغلی بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو