عصر بازاربرنج

قیمت طلا در بالاترین نرخ ۵۰روز اخیر

ارزش جهانی دلار به پایین‌ترین سطح ۴ماهه رسید

عصر اعتبار- بر اساس گفته کارشناسان بازار طلا تعداد زیادی از سرمایه گذاران با هدف سفته بازی و دلالی به بازار طلا پیوسته اند و این مساله موجب نوسانات بیشتر قیمت این فلز گرانبها شده است.

ارزش جهانی دلار به پایین‌ترین سطح ۴ماهه رسید
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، موسسه سرمایه گذاری ABN AMRO چشم انداز امیدوارکننده ای درباره قیمت جهانی طلا منتشر و پیش بینی کرد قیمت طلا تا پایان سال 2020 به بیش از 1600 دلار خواهد رسید.

  سیاست پولی و پایین بودن نرخ بهره دو عامل اصلی برای افزایش قیمت طلا در شش ماه دوم 2020 خواهد بود. بانکهای مرکزی جهان برای دستیابی به اهداف تورمی خود سیاست های پولی انبساطی را دنبال خواهند کرد.
  سفته بازی و دلالی علت اصلی نوسانات قیمت طلا است

  موسسه سرمایه گذاری ABN AMRO بر این باور است که بسیاری از سرمایه گذاران طلا را به عنوان یک دارایی مالی انتخاب می کنند و با هدف سفته بازی و دلالی وارد بازار طلا شده اند که این مساله موجب نوسانات بیشتر قیمت این فلز گرانبها شده است.

  بر اساس این گزارش، سرمایه گذاران زیادی در بازار طلا حضور دارند که برخی ترجیح می دهند طلا را به صورت فیزیکی خریداری کنند و برخی دوست دارند در صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلا سرمایه گذاری نمایند.

  Georgette Boele تحلیلگر ارشد موسسه سرمایه گذاری ABN AMRO در این باره گفت: تقاضا برای طلا به عنوان مکان امن سرمایه گذاری در شرایطی با کاهش روبرو شده است که تقاضا برای طلا به عنوان یک سرمایه گذاری ریسکی افزایش داشته است.

  وی در ادامه افزود: اگر طلا چیزی غیر از یک مکان امن برای سرمایه گذاری نبود، رفتار آن بسیار متفاوت از آن چیزی بود که طی سال های اخیر نشان داده است. برخی سرمایه گذاران طلا را به عنوان مکان نهایی امن سرمایه گذاری می خرند. آنها طلای فیزیکی می خرند و آن را در مکان امنی نگهداری می کنند. سرمایه گذاران دیگری هستند که از نوسانات قیمت طلا سود می برند.

  این بانک هلندی افزود: افزایش تمایل سرمایه گذاران برای خرید طلا برای سفته بازی و دلالی، عامل اصلی نوسانات شدید قیمت این فلز گرانبها طی سال های اخیر است. به عبارت دیگر، تقاضای سفته بازی و دلالی موجب نوسان بیشتر قیمت طلا شده است. طی سال های اخیر طلا کمتر رفتاری به عنوان مکان امن سرمایه گذاری نشان داده است. زمانی که هیچ گونه اعتمادی به سیستم مالی وجود نداشته باشد طلا تنها گزینه امن برای سرمایه گذاران خواهد بود.
  در بازارهای بین المللی دو قیمت طلا وجود دارد

  به اعتقاد این تحلیلگر ارشد اقتصادی، در بازارهای بین المللی دو قیمت طلا وجود دارد، یکی قیمت طلای فیزیکی که مانند یک مکان امن سرمایه گذاری رفتار می کند و دیگری قیمتی که مانند یک دارایی مالی رفتار می کند و می تواند به عنوان یک سرمایه گذاری ضد دلاری باشد. سفته بازان کسانی هستند که عامل اصلی نوسانات روزانه قیمت جهانی طلا هستند.

  وی تاکید کرد: سرمایه گذارانی که طلا را به عنوان مکان امن سرمایه گذاری می خرند، سرمایه گذاران صبور خواهند بود. ولی بسیاری از سرمایه گذاران هستند که خواستار پول درآوردن در کوتاه مدت و نوسان گرفتن از قیمت طلا هستند.

  در واقع سرمایه گذارانی که طلای فیزیکی خریداری می کنند، تمایلی برای فروش در کوتاه مدت ندارند.
  قیمت طلا به بالاترین رقم از 5 دسامبر رسید

  تیترهای خبری در خصوص تصمیمات فدرال رزرو تاثیر زیادی بر روی نرخ طلا داشته و موجب نوسان این فلز گرانبها شد.

  بر این اساس قیمت هر اونس طلا امروز به بیش از 1474 دلار رسیده است. قیمت طلا در مبادلات روز چهارشنبه نیز برای لحظاتی به بیش از 1478 دلار رسید که این بالاترین رقم از 5 دسامبر و میانگین قیمت 50 روز اخیر به شمار می رود.
  نرخ بهره فدرال رزرو ثابت ماند

  پس از برگزاری نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا و تاکید مقام های ارشد بانک مرکزی این کشور بر حفظ نرخ بهره فدرال رزرو در سطح کنونی و پیش بینی رشد متعادل اقتصادی در سال 2020 میلادی، ارزش دلار با کاهش روبرو شده و این مساله کمک زیادی به رشد قیمت جهانی طلا کرده است.

  قیمت طلا شب گذشته پس از پایان نشست فدرال رزرو آمریکا با رشد یک درصدی روبرو شد. فدرال رزرو آمریکا در این نشست نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کرد و پیش بینی نموده است که رشد اقتصادی در سال آینده متعادل خواهد بود و نرخ بیکاری نیز در پایین ترین سطح تاریخی خود حفظ خواهد شد.

  ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر بین المللی به پایین ترین سطح خود در 4 ماه اخیر رسیده است.

  هرگونه تیتر خبری منفی میتواند منجر به قدرت گرفتن قیمت طلا شود. در صورت انتشار اخبار مثبت در خصوص مذاکرات تجاری میان چین و آمریکا شاهد نزول در قیمت طلا خواهیم بود.
  ایجاد منطقه حمایتی طلا در کانال 1460

  با این حال به نظر می‌رسد بازار طلا تمایل به ادامه نوسان تا زمان ایجاد یک محرک قیمتی داشته باشد. سطح ساپورت 1460 و پس از آن منطقه حمایتی ایجاد شده بین این سطح و 1460 مقاومت زیادی در برابر نزول قیمت دارند.  شکست سطح 1460 میتواند یکی از نشانه های نزول در قیمت طلا باشد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی