عصر بازار

چقدر درآمد داشته باشید کمک معیشتی نمی‌گیرید؟

عصر اعتبار- طبق آنچه دولت برای پرداخت یارانه معیشتی معیار قرار داده است، درآمد بالاتر از چهار میلیون تومان در خانوار تک نفره و متوسط درآمد هشت میلیون تومان برای خانوار پنج نفره و بیشتر مشمول دریافت این کمک نمی‌شود.

چقدر درآمد داشته باشید کمک معیشتی نمی‌گیرید؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، در جریان اصلاح قیمت بنزین و افزایش نرخ آن به 1500 تومان سهمیه‌ای و آزاد 3000 تومانی، منابعی ایجاد می‌شود که دولت تصمیم گرفت آن را در قالب کمک نقدی به مردم برگرداند. برآورد اولیه از این حکایت داشت که در هر ماه حدود 2500 میلیارد تومان و در سال تا 30 هزار میلیارد تومان از این محل ایجاد می‌شود که به تناسب تعداد خانوار مبالغ متفاوتی در هر ماه به حساب آنها واریز می‌شود.

  اما اینکه چه کسانی این کمک معیشتی را دریافت می‌کنند از ابتدای شروع طرح مطرح بود. دولت اعلام کرد بین 18 تا 19 میلیون خانوار یعنی تعدادی حدود 60 میلیون نفر شامل کمک معیشتی می‌شوند ولی در هر حال مشخص بود که این افراد از بین یارانه‌بگیران انتخاب شده بودند. 

  بعد از واریز مرحله اول، تعداد زیادی از یارانه بگیران یا کسانی که یارانه دریافت نمی‌کردند به عدم دریافت کمک معیشتی معترض شدند که چگونه و بر چه مبنایی شامل نشده‌اند.

  در هر حال با رسمی شدن مصوبه دولت برای پرداخت کمک‌های معیشتی، معیارهای پرداخت مشخص شد؛ به طوری که اکنون مجموعه‌ای از معیارهای درآمدی یا دارایی‌ها تعیین کننده مشمولیت دریافت این کمک ماهانه است.

  طبق آنچه دولت برای درآمد مشخص کرده است، خانوار یک نفر با درآمد سالانه کمتر از 48 میلیون، دو نفره 60 میلیون، سه نفره 72 میلیون و چهارنفره 84 میلیون و پنج نفره و بیشتر 96 میلیون تومان شامل دریافت کمک معیشتی می‌شود.

  در اینجا توزیع ماهانه درآمد نیز مورد توجه است؛ به طوری که محاسبات نشان می‌دهد برای خانوار یک نفره درآمد چهار میلیون تومانی ماهانه ملاک قرار دارد، ولی در خانوار دو نفره که درآمد سالانه 60 میلیون تومان است متوسط مجموع درآمد پنج میلیون تومان، خانوار سه نفره متوسط شش میلیون تومان، خانوار چهار نفره متوسط هفت میلیون تومان و خانوار پنج نفره و بیشتر با متوسط هشت میلیون تومان در سال برای کل خانوار است.

  سه سفر غیر زیارتی خارجی مشمول نیست

  اما معیارهای دیگری نیز برای مشمولیت کمک معیشتی مطرح شده که خودرو، شغل، ملک و سفر را نیز در بر می‌گیرد.

  خانوارهای دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور همزمان یا خانوارهای دارای دو واحد ملکی، خانوارهای دارای املاک و مستغلات با ارزش 1.2 میلیارد در تهران و کلان‌شهرها و 900 میلیون تومان در سایر شهرستان‌ها مشمول نمی‌شوند.

  شرایط خودرو و وام بانکی

  همچنین در مورد معیار خودرو، خانوارهای دارای خودروهای سواری با ارزش بیش از 300 میلیون تومان یا خودروهای عمومی با ارزش بیش از 400 میلیون تومان شامل نخواهند شد.

  کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه‌پرداز، خانوارهایی که بیش از سه سفر خارجی غیر زیارتی داشته‌اند یا گیرندگان تسهیلات بانکی به مجموع بیش از 300 میلیون تومان که در حال بازپرداخت اقساط باشند کمک معیشتی دریافت نخواهند کرد.

  در حال حاضر مبلغی که به عنوان کمک معیشتی در هر ماه برای خانوارها واریز می‌شود از این قرار است که برای خانوارهای تک‌نفره 55 هزار تومان، دو نفره 103 هزار تومان، سه نفره 138 هزار تومان، چهارنفره 172 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان واریز انجام می‌شود.

  طبق آخرین اطلاع دولت، در دی ماه برای حدود 18.1 میلیون خانوار پرداخت انجام شده است و احتمالا این تعداد در نتیجه بررسی درخواست‌ها افزایش خواهد یافت.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو