عصر بازاربرنج

علت افزایش هزینه وام مسکن چه بود؟

عصر اعتبار- تلفیق سه‌گانه افزایش معاملات، افزایش سقف وام و سقف سنی برای خرید خانه از طریق اوراق تسهیلات مسکن به شکل رشد حدود ۴۰۰۰ تومانی قیمت هر برگ اوراق تسه بروز پیدا کرد.

علت افزایش هزینه وام مسکن چه بود؟
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، با افزایش معاملات، افزایش سقف سنی و افزایش سقف وام قابل پرداخت بابت خرید آپارتمان‌های 25 و 30 ساله در روزهای اخیر، قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن بالا رفت. روز 24 دی‌ماه متوسط قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن (تسه) بالغ بر 44 هزار و 913 تومان بود. اوایل آبان ماه با توجه به افت شدید معاملات مسکن، هر برگ تسه حدود 40 هزار تومان قیمت داشت.

  رشد حدود 4000 تومانی قیمت تسه در حالی اتفاق افتاده که با توجه به اقساط 4 میلیون و 300 هزار  تومانی عمده خانوارهای متوسط و پایین، توانایی پرداخت اقساط این نوع تسهیلات را ندارند.

  چهارم دی ماه شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق موافقت کرد. سقف این تسهیلات برای زوجین  تهرانی به همراه 40 میلیون تومان وام جعاله 240 میلیون تومان با نرخ سود 17.5 درصد و مدت زمان بازپرداخت 12ساله است. متقاضیان انفرادی تسهیلات اوراق مسکن نیز می‌توانند 100 میلیون تومان تسهیلات خرید و 40 میلیون تومان تسهیلات جعاله برای خرید یک واحد مسکونی از بانک مسکن دریافت کنند. پیش از این سقف وام در تهران در حالت انفرادی 60 و برای زوجین 100 میلیون تومان بود که با وام جعاله قابلیت افزایش تا 120 میلیون تومان را داشت.

  هم‌چنین هم‌اکنون در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت سقف تسهیلات انفرادی 80 و زوجین 160 میلیون تومان و در سایر مناطق شهری (شهرهای با جمعیت 200 هزار نفر و کمتر) سقف تسهیلات انفرادی 60 و زوجین 120 میلیون تومان اعلام شده است که به این  رقم 40 میلیون تومان وام جعاله نیز اضافه می‌شود.

  شرط سنی آپارتمان‌ها برای  دریافت وام معمولی نیز که تا پیش از این 20 سال بود  به 25 سال افزایش یافت. به خانه‌های 25 تا 30 سال ساخت نیز به زوجین در تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها به ترتیب 120، 100 و 80 میلیون تومان به اضافه 40 میلیون تومان وام جعاله پرداخت می‌شود. تا پیش از این سقف سنی 25 سال بود که به  واحدهای 20 تا 25 ساله در تهران 45 میلیون، در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها 40 میلیون و در سایر مناطق شهری 35 میلیون تومان تعلق می‌گرفت.

  بر این اساس با توجه به اینکه مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا 140 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل 100 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و 40 میلیون تومان جعاله می‌شود؛ بنابراین برای 100 میلیون تومان تسهیلات باید 200 برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه 44 هزار تومانی هشت میلیون و 800 هزار تومان می‌شود که با در نظر گرفتن 40 میلیون جعاله که برای آن باید 80 ورق به میزان سه میلیون و 520 هزار تومان خریداری کنند، 12 میلیون و 320 هزار تومان می‌شود.

  زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف 240 میلیون تومان شامل 100 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و 40 میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید 400 برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن، 17 میلیون و 600 هزار تومان است که همراه با 40 میلیون تومان وام جعاله که 80 اوراق باید خریداری کنند، سه میلیون و 520 هزار تومان پرداخت کنند که جمعا 21 میلیون و 120 هزار تومان باید دریافت کنند.

  اما افزایش 4000 تومانی قیمت هر برگ تسه گویای آن است که تقاضا برای این نوع وام بالا رفته است. از سوی  دیگر آمار نشان می‌دهد که معاملات مسکن در آذرماه  135 درصد و در 22 روز  ابتدای دی‌ماه 17 درصد نسبت به ماه  قبل از آن  افزایش  داشته است. هرچند به دلیل جهش قیمت مسکن طی دو سال اخیر احتمالا عمده تقاضاها از سوی سرمایه‌گذاران است و متقاضیان واقعی حضور پررنگی در بازار ندارند؛ چرا که به طور کلی اقبال برای دریافت وام خرید مسکن در حالت  کلی افت محسوسی داشته و اغلب متقاضیان واقعی از جابه‌جایی منصرف شده‌اند. این موضوع را رتبه اول پرداخت تسهیلات جعاله اثبات می‌کند. بر اساس اعلام بانک مسکن از ابتدای سال جاری تا پایان آذر ماه 115 هزار فقره تسهیلات جعاله توسط شعب بانک مسکن در شهرهای مختلف به متقاضیان این تسهیلات پرداخت شده که به لحاظ تعداد، رتبه اول بیشترین تسهیلات پرداختی به بخش مسکن طی این مدت را به خود اختصاص داده است.

  البته به دلیل رکود معاملات مسکن هم در تهران و هم در سایر شهرهای کشور، تعداد تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن در سال جاری نسبت به سال قبل کاهشی بوده است. طی 9 ماهه اول سال گذشته نزدیک به 167 هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شد بنابراین تعداد تسهیلاتی که طی 9 ماهه اول امسال برای خرید مسکن متناسب با میزان تقاضا ارایه شده، 40 درصد کاهش نشان می‌دهد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو