عصر بازاربرنج

چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰

عصر اعتبار- اقتصاد جهانی امسال شاهد رشد بیشتری در مقایسه با دو سال پیش خواهد بود. به گزارش «ایسنا» به نقل از فارین پالیسی، برخلاف سال‌های پرنوسان ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به‌نظر می‌رسد سال ۲۰۲۰ بسیار امیدوارکننده‌تر خواهد بود. بسیاری از ناظران معتقدند اقتصاد جهانی از بدترین توفان‌ها عبور کرده و در آستانه ثبت موفقیت‌های جدید است.

چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، آن‌طور که صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده، رشد اقتصاد جهانی در سال آینده 4/ 3 درصد خواهد بود؛ هرچند بانک جهانی چشم انداز بدبینانه‌تر رشد 7/ 2 درصدی را ارائه کرده است. بسیاری از تنش‌ها و ریسک‌های مهم درحال کاهش هستند: آمریکا و چین به حل‌وفصل اختلافات تجاری خود بیش از هر زمان دیگری در طول سه سال اخیر نزدیک شده‌اند و در اروپا، دولت محافظه‌کار که حالا اکثریت قاطع پارلمان و رای‌دهندگان را در اختیار دارد مصمم به حل‌وفصل پرونده چهار ساله چگونگی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است. برخلاف چین، آمریکا خیلی زود بر سر مسائل تجاری با شرکای تجاری خود در آمریکای شمالی و اقیانوس آرام به توافق رسید؛ تا جایی که کانادا، مکزیک و ژاپن خیلی زود با خواسته‌های جدید آمریکا موافقت کردند. با این حال در آن سوی اقیانوس اطلس موضع اروپا در برابر آمریکا تهاجمی‌تر شده است؛ تا جایی که فرانسه به‌دنبال اخذ مالیات دیجیتالی بر فعالیت شرکت‌های آمریکایی رفته و آلمان نیز به‌دنبال تلافی تحریم خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان است.

  موسسه رتبه‌بندی «فیچ» در گزارشی در رابطه با جنگ تجاری بین آمریکا و چین نوشت: در شرایطی که بورس‌ها در آمریکا به قله‌های تاریخی خود نزدیک شده‌اند، مهم‌ترین انگیزه برای صعود بیشتر بازارهای مالی، مستحکم‌تر شدن توافقات بین دو اقتصاد نخست جهان خواهد بود. روند مذاکرات آتی بین آمریکا و اروپا برای رشد منطقه یورو در سال بعد حیاتی خواهد بود؛ با این حال انتظار می‌رود رشد اقتصادی انگلیس در سال‌جاری بیش از پیش تقویت شود و از رشد ضعیف نزدیک به سطح رکود در سال گذشته فاصله بگیرد. انتظار می‌رود انگلیس و آمریکا در اواسط سال آینده مذاکره برای پیمان تجاری و اقتصادی جدید را آغاز کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو