عصر بازاربرنج

ثبت ضعیف‌ترین رشد اقتصادی ۲۸ سال اخیر چین

عصر اعتبار- رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۹ به کمترین سطح خود از سال ۱۹۹۲ رسید.

ثبت ضعیف‌ترین رشد اقتصادی ۲۸ سال اخیر چین
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، شاید دستیابی به رشد بالای شش درصد برای بسیاری از کشورها رویا باشد اما رشد 6.1 درصدی در سال 2019 برای چینی‌ها اصلا خبر خوش‌حال کننده ای محسوب نمی‌شود چرا که این رشد، ضعیف ترین رشد اقتصادی است که از سال 1992 تاکنون در این کشور به ثبت رسیده است. پس از هفده ماه جنگ تجاری با آمریکا، اکنون دو کشور بر سر فاز نخست توافق با یکدیگر به جمع بندی رسیده اند و انتظار می‌رود که رشد اقتصادی چین در سال جاری تحت تاثیر این توافق افزایش پیدا کند؛ هر چند که احتمالا تا آشکار شدن پیامدهای مثبت بر روی رشد نیاز به زمان خواهد بود.

  آن طور که داده های منتشرشده توسط مرکز آمار چین نشان می دهد، بانک های چینی برای تقویت رشد اقتصادی در سال گذشته 2.44 تریلیون دلار وام در اختیار بنگاه های کوچک و متوسط قرار داده اند که در طول تاریخ این کشور بی سابقه بوده است. پیش‌تر بانک جهانی با هشدار نسبت به تداوم روند نزولی رشد پیش‌بینی کرده بود روند نزولی رشد اقتصادی چین برای سال‌های بعدی نیز ادامه داشته باشد به گونه‌ای که نرخ 5.9 درصدی برای سال 2020 و رشد 5.7 درصدی برای سال 2021 برای این کشور پیش بینی شده است.

  متوسط رشد اقتصادی چین در بازه زمانی 1989 تا 2019 برابر با 9.36 درصد بوده است که بالاترین نرخ رشد ثبت شده مربوط به سه ماهه نخست سال 1993 با 15.3 درصد  و کمترین نرخ رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه چهارم سال 1990 با منفی 3.8 درصد بوده است.

  هم چنین طبق اعلام مرکز آمار چین، نرخ رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه پایانی سال 1.5 درصد بوده که 0.1 درصد بیشتر از نرخ رشد ثبت شده در سه ماهه سوم محسوب می‌شود. لی که کیانگ، نخست وزیر چین گفته است دولت رسیدن به رشد اقتصادی 6 تا 6.5 درصدی را در سال جاری هدف گذاری کرده است. وی با هشدار نسبت به افزایش شرایط دشوار در جهان گفته است حزب کمونیست برای تقویت رشد برنامه‌های زیادی دارد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو