عصر بازاربرنج

ارسال رمز دوم پویا از طریق پیامک،

آغاز به کار سامانه «هریم» در بانک قرض الحسنه مهرایران

عصر اعتبار- سامانه هدایت رمز یکبار مصرف تحت عنوان «هریم» برای ارسال رمز دوم پویای پیامکی در بانک قرض الحسنه مهرایران عملیاتی ‌شد.

آغاز به کار سامانه «هریم» در بانک قرض الحسنه مهرایران
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار»، با توجه به اجرای طرح رمز دوم پویا و عملیاتی شدن سامانه هدایت رمز یکبار مصرف تحت عنوان هریم، انجام تمامی تراکنش‌های بدون حضور کارت با کارت‌های اعتباری و نقدی، نیازمند رمز دوم یکبار مصرف می باشد و رمزهای ایستا به زودی به طور کلی غیر فعال خواهد شد.

  این رمزها به صورت موقت در یک بازه زمانی برای انجام تراکنش قابل استفاده است، همچنین امکان دریافت رمز پویای پیامکی با ایجاد سامانه هریم توسط بانک مرکزی و هماهنگی شبکه بانکی فراهم شده که آن دسته از مشتریان دارای تلفن همراه هوشمند که قصد ندارند تا نرم افزار رمز ساز «ارس» را دریافت و فعال کنند یا صاحبان تلفن همراه غیر هوشمند می‌توانند نسبت به تایید شماره تلفن همراه از طریق مراجعه به شعب بانک قرض الحسنه مهرایران، رمز یکبار مصرف را به سادگی از طریق پیامک دریافت کنند.

  البته باید توجه داشت که رمز پویای پیامکی برای تمامی مشتریانی که شماره تلفن همراه صحیح دارند، فعال شده و نیازی به مراجعه به شعب وجود ندارد.

  بنا بر پیاده سازی‌های انجام شده، پس از تکمیل فیلد شماره کارت توسط کاربر، پیغام «مشتری گرامی، چنانچه از طریقی مانند برنامه کاربردی موبایلی، رمز پویای خود را دریافت نموده‌اید، نیازی به فشردن دکمه درخواست رمز پویا نیست. در ادامه، رمز پویای خود را درقسمت رمز دوم کارت وارد نمایید». در واقع اگر رمز دوم پویا را از طریق کد دستوری یا نرم فزار رمزساز فعال کرده‌اید، می‌توانید از طریق کد USSD یا نرم افزار رمزساز رمز یکبار مصرف را دریافت و برای انجام تراکنش در قسمت رمز دوم وارد کنید اما در غیر اینصورت باید بر روی دکمه درخواست رمز پویا از طریق هریم کلیک کنید.

  در الزامات هریم شاپرک منتشر شده، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت، سامانه هریم را تحت عنوان دکمه «درخواست رمز پویا» در بخش‌هایی که نیاز به رمز دوم دارد اضافه می‌کنند که دارای ثانیه شمار بوده و از زمان ارسال درخواست توسط مشتری 2 دقیقه یا 120 ثانیه اعتبار دارد؛ با فشردن این دکمه، بانک صادر کننده رمز یکبار مصرفی را تولید و به شماره تلفن اعلام شده از سوی مشتری به صورت پیامکی ارسال می‌کند که مشتری با وارد کردن آن در کادر رمز دوم و ارائه سایر اطلاعات کارت تراکنش را انجام می‌دهد؛ در این بخش پیام «مشتری گرامی، درخواست شما به بانک صادرکننده ارسال شد؛ درصورت صحت اطلاعات وارد شده، رمز پویا از طریق پیامک به شماره تلفن همراه تاییده شده‌‍ شما ارسال خواهد شد» را دریافت خواهد کرد.

  بر اساس دستورالعمل اعلام شده از سوی شاپرک، زمانی که مشتری بر روی دکمه درخواست رمز پویا کلیک می‌کند، رمز ارسال می‌شود اما اگر به هر دلیلی رمز ارسال نشد، مشتری باید تا اتمام مهلت زمان ارسال رمز یعنی 120 ثانیه منتظر بماند و پس از این زمان پیام دریافت مجدد رمز پویا را کاربر مشاهده می‌کند که با فشردن دوباره دکمه رمز پویا برای کاربر ارسال می‌شود، حداکثر تعداد مرتبه مجاز در ارسال درخواست رمز پویای پیامکی برای صفحه پرداخت برنامه کاربردی موبایلی، پنج (5) مرتبه است، اما در صورتی که مشتری نتواند رمز پویای پیامکی را دریافت و آن را در کادر رمز دوم پس از پنج بار درخواست ارسال رمز وارد کند، دارنده کارت به صفحه تراکنش ناموفق هدایت می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو