عصر بازار

یارانه و معیشتی یکی شد

طلسم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان شکست

عصر اعتبار- با مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس، یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی بعد از پرداخت ۹ سال تغییر کرد و با یکی شدن با کمک معیشتی، مشمولان یارانه نقدی ۷۲ هزار تومانی دریافت خواهند کرد.

طلسم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان شکست
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس، طرحی به تصویب رسیده که براساس آن یارانه نقدی از 45 هزار و 500 تومان به 72 هزار تومان در سال آینده افزایش پیدا می‌کند. این به معنی حذف پرداخت جداگانه یارانه معیشتی است که از آبان‌ امسال به مشمولان پرداخت می‌شد.

  آنچه در رابطه با یارانه اتفاق افتاده این است که در حال حاضر دو یارانه نقدی در ماه به افراد مشمول پرداخت می‌شود؛ یکی یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی که از آذرماه سال 1389 در هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و از سوی دیگر در آبان‌ امسال و با اصلاح قیمت بنزین دولت تصمیم گرفت تا درآمد ناشی از این تغییر قیمت را در قالب کمک‌های معیشتی و به صورت نقدی به خانوارها پرداخت کند که براین اساس 60 میلیون نفر که حدود 18 تا 19 میلیون خانوار را تشکیل می‌داد از بین یارانه‌بگیران گزینش کرد و کمک معیشتی به آنها پرداخت شد.

  کمک معیشتی برخلاف یارانه نقدی به ازای هر نفر مبلغ مشخصی نبود و به تناسب اعضای خانوار پرداختی انجام می‌شود؛ به نحوی که برای خانوارهای تک‌نفره 55 هزار تومان، دو نفره 103 هزار تومان، سه نفره 138 هزار تومان، چهار نفره 172 هزار تومان و پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان واریز انجام می‌شود.

  اما در طرحی که اکنون در مجلس به تصویب رسیده از سال آینده دیگر دو یارانه نقدی و معیشتی به طور جداگانه پرداخت نخواهد شد، بلکه در مجموع همه 78 میلیون نفری که در لیست یارانه‌بگیران قرار دارند به اعضای هر نفر 72 هزار تومان دریافتی خواهند داشت و دولت در هر ماه به حساب آنها پرداخت انجام می‌دهد.

  در این حالت منابع پرداختی بابت این رقم 72 هزار تومانی نیز از مجموع درآمد اختصاص یافته به یارانه‌های نقدی و کمک‌های معیشتی تامین می‌شود؛ به نحوی که برای یارانه‌های نقدی تاکنون سالانه 42 هزار میلیارد تومان منابع مصوب می‌شد و از سوی دیگر کمک معیشتی از محل یارانه بنزین نیز حدود 31 هزار میلیارد تومان در سال پیش‌بینی شده که قرار است حدود 3000 میلیارد تومان آن برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی کنار گذاشته شده و 28 هزار میلیارد تومان باقی‌مانده بین 78 میلیون نفر یارانه‌بگیر توزیع شود.

  در این شرایط در مجموع 42 هزار میلیاردی که برای یارانه نقدی پیش‌بینی شده و 28 هزار میلیارد تومان ناشی از درآمد بنزین حدود 70 هزار میلیارد تومان بابت پرداخت یارانه نقدی 72 هزار تومانی در سال آینده اختصاص خواهد یافت و بین مردم توزیع می‌شود.

  اما با توجه به این‌که قرار بود فقط 60 میلیون نفر یارانه معیشتی دریافت کنند و از سوی دیگر 78 میلیون یارانه نقدی بگیرند، با مصوبه مجلس  تمام 78 میلیون نفر مبلغ یکسانی را دریافت خواهند کرد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۲ ماه پیش
  آرشیو