عصر بازاربرنج

اوج‌گیری تورم در کشورهای شمال اروپا

عصر اعتبار- نرخ تورم نروژ به بالاترین سطح چهار ماه اخیر خود رسید.

اوج‌گیری تورم در کشورهای شمال اروپا
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، نرخ تورم نروژ در 12 ماه منتهی به ژانویه2020 به 1.8 درصد افزایش یافت که از چهار ماه گذشته تاکنون بی سابقه بوده است. این نرخ تورم که 0.2 درصد بیشتر از پیش بینی‌های قبلی و 0.4 درصد بیشتر از ماه قبل بوده است، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن از 2.3 درصد در ماه دسامبر به 2.8 درصد در ماه ژانویه افزایش پیدا کرده است. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم مواد غذایی و نوشیدنی از 0.4درصد به 2.1 درصد و بخش فرهنگ و آموزش از 2.1 درصد به 2.7 درصد افزایش یافته است.

  هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در ماه ژانویه بدون تغییر نسبت به ماه قبل و در سطح دو درصد باقی است. بر مبنای ماهانه نیز تورم نروژ 0.4 درصد اندازه گیری شده است.

  متوسط نرخ تورم نروژ در بازه زمانی 1950 تا 2019 معادل 4.57 درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن 1951 با 18.9درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ژانویه 2004 با منفی 1.8 درصد بوده است.

  از سوی دیگر نرخ تورم در دیگر کشور اروپای شمالی یعنی دانمارک نیز روند افزایشی به خود گرفته و تورم سالانه این کشور تا پایان ماه ژانویه با 0.1 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 0.7 درصد رسیده است.

  این نرخ تورم که بالاترین نرخ تورمی دانمارک از ماه ژوئن تاکنون محسوب می‌شود بیش از همه تحت تأثیر افزایش نرخ تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن از 1.8 درصد در ماه دسامبر به 2.7 درصد در ماه ژانویه افزایش پیدا کرده است. نرخ تورم در بخش رستوران و هتلداری از 1.7 درصد به دو درصد رسیده است. در بخش مراقبت‌های درمانی و غذا و نوشیدنی نیز نرخ تورم و به ترتیب معادل دو درصد و 0.7 درصد بوده است.

  نرخ تورم ماهانه در دانمارک نیز با 0.3 درصد افزایش نسبت به ماه قبل همراه شده و به 0.1 درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم دانمارک در بازه زمانی 1981تا 2019معادل 2.86 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن 1981با 13 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ژانویه 2015 با منفی 0.1 درصد بوده است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۸ ماه پیش
    آرشیو
    آخرین اخبار