عصر بازار

در نروژ چگونه حداقل دستمزد کارگران را تعیین می‌کنند؟

عصر اعتبار- با توجه به افزایش نرخ تورم در نروژ مسئله تعیین حداقل دستمزد در این کشور به بحث داغ روز این کشور تبدیل شده است و تشکل های کارفرمایی و اتحادیه های کارگری در حال چانه زنی بر سر این مهم هستند.

در نروژ چگونه حداقل دستمزد کارگران را تعیین می‌کنند؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از خبرآنلاین، یک کمیسیون عمومی در نروژ پیش بینی کرده است که نرخ تورم نروژ از 2.2٪ در سال 2019 به 1.5٪ در سال 2020 کاهش یابد.

  اعضای اتحادیه های کارگری ، فدراسیون های کارفرمایی و کمیسیون آمار نروژ ، این کمیسیون مشترک را تشکیل داده اند. نتیجه گیری این کمیسیون می‌تواند تاثیر به سزایی بر نتیجه مذاکرات کارفرمایان و کارگران نروژ بر سر مسئله دستمزد داشته باشد.

  مذاکرات بر سر دستمزد بین تشکل های کارفرمایی و اتحادیه های کارگری در نروژ قرار است تا از ماه آینده آغاز شود.

  در این کمیسیون با استفاده از داده ها و تجربیات تاریخی حول مسئله دستمزد و پیش بینی تورم در آینده، اتحادیه های کارگری و کارفرمایان تلاش می کنند تا راحت تر به توافق بر سر مسئله دستمزد برسند.

  کمیسیون دستمزد پیش بینی می کند اصل تورم که تغییرات مالیات و قیمت انرژی از آن مستثنی هستند ، از 2.2 درصد در سال 2019 به 2.5 درصد افزایش یابد و از هدف بلند مدت بانک مرکزی که تورم 2.0 درصدی است فراتر رود.

  دستمزد کارگران می تواند بر تورم آینده تأثیر بگذارد و از این رو بانک مرکزی با تعیین نرخ بهره بدنبال رصد و کنترل است.

  میزان دستمزد به طور کل در نروژ به صورت میانگین ​​در سال 2019 3.4 درصد رشد داشته است ، در حالی که کارگران صنعتی شاهد رشد 3.1 درصدی دستمزد بودند.

  بانک مرکزی اواخر سال گذشته پیش بینی کرد که دستمزدها در سال آتی 3.2 درصد افزایش می یابد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی