عصر بازار

شکاف نرخ دلار نیما و سنا به ۵۳۳ تومان کاهش یافت

عصر اعتبار- اختلاف نرخ خرید هر دلار آمریکا در سامانه نیما و بازار سنا در فاصله یکماهه بین ۲۸ دی تا ۲۷ بهمن ماه به ۵۳۳ تومان کاهش یافته است.

شکاف نرخ دلار نیما و سنا به ۵۳۳ تومان کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به کاهش شکاف نرخ دلار در سامانه نیما و بازار سنا پرداخته و نوشته است: در حالی که میانگین فاصله یک ماهه نرخ خرید دلار در سامانه نیما (بازار ثانویه) و بازار سنا (خرید و فروش اسکناس ارز) در یک ماهه منتهی به 28 دی‌ماه، یک هزار و 65 تومان بوده، این فاصله در یک ماهه منتهی به 27 بهمن‌ماه به 533 تومان کاهش یافته است.

  میانگین خرید هر دلار آمریکا در سامانه نیما در یک ماهه منتهی به 28 دی‌ماه 11هزار و 940 تومان که این رقم برای یک ماهه منتهی به 27 بهمن‌ماه به 13 هزار و 208 تومان افزایش یافته است. از سوی دیگر در مدت زمان مشابه، نرخ خرید هر دلار آمریکا در بازار سنا از 13هزار و 6 تومان به 13هزار و 742 تومان افزایش یافته است.

  با این حال کاهش فاصله 1065 تومانی هر دلار در سامانه نیما و بازار سنا، در یک ماهه منتهی به 27 بهمن‌ماه تقریبا 50 درصد کاهش یافته است که خبری خوب برای صادرکنندگان است زیرا آنها ارز حاصل از صادرات خود را در این سامانه عرضه می‌کنند.

  این معاونت همچنین نوشته است که طی این مدت میانگین نرخ خرید دلار در بازار 12هزار و 516 تومان و نرخ خرید هر یورو نیز 13هزار و 770 تومان بوده است. این گزارش می‌افزاید در یک ماهه منتهی به 28 بهمن‌ماه بیش از 1.13 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما عرضه شده است که با افزایش این رقم، مجموع ارز عرضه شده از این محل از ابتدای سال پایان روز 28 بهمن ماه به 14 میلیارد و 580 میلیون یورو رسیده است.

  همچنین طی این مدت 1.11 میلیارد یورو ارز برای واردات از این سامانه تامین شده است. از ابتدای امسال تا پایان روز بهمن ماه نیز 12 میلیارد و 280 میلیون یورو از این سامانه برای واردات خرید ارز انجام شده است. براساس گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، تا پایان روز 28 بهمن‌ماه، شکاف بین فروش و خرید ارز در سامانه نیما به 2.3 میلیارد یورو افزایش یافته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو