عصر بازار

هزینه ماهانه زندگی کارگران به ۵ میلیون تومان نزدیک شد

عصر اعتبار- اعضای کمیته دستمزد شورای عالی کار در آخرین نشست خود پس از هفته‌ها بحث و بررسی، هزینه ماهانه زندگی خانوارهای کارگری را تعیین و روی رقم چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان به توافق رسیدند.

هزینه ماهانه زندگی کارگران به ۵ میلیون تومان نزدیک شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، در این نشست نمایندگان گروه کارگری، رقم پنج میلیون و 500 هزار تومان را به عنوان هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری اعلام کردند اما گروه کارفرمایی این رقم را نپذیرفت تا اینکه در جریان پافشاری هر دو گروه در نهایت اعضای کمیته دستمزد روی رقم چهار میلیون و 940 هزار تومان به توافق رسیدند.

  سبد معیشت کارگران بر اساس اعلام کمیته دستمزد در سال گذشته بیش از سه میلیون و 700 هزار تومان بود که منجر به افزایش 36.5 درصدی حداقل مزد کارگران در سال 1398 شد.

  پیش از این، مقامات کارگری از دو برابر شدن هزینه‌های زندگی خانوارهای کارگری ظرف یک‌سال گذشته خبر داده و نوسان نرخ ارز و تغییر قیمت بنزین را در بالا رفتن هزینه زندگی آنها اثرگذار دانسته بودند.

  همه ساله به موجب ماده 41 قانون کار، تعیین حداقل دستمزد کارگران بر مبنای محاسبه نرخ تورم و هزینه سبد معیشت خانوار صورت می گیرد.

  با مشخص شدن هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران شورای عالی کار در سه هفته پایانی سال وارد مذاکرات جدی دستمزد سال 1399 خواهد شد و سرنوشت دستمزد میلیون‌ها کارگر ایرانی رقم خواهد خورد.

  به گزارش ایسنا، سال گذشته رقم ماهانه سبد معیشت کارگران سه میلیون و 760 هزار تومان تعیین شد که نسبت به رقم سال گذشته حدود یک میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافته است.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  دکه مطبوعات
  • ۱۵
  • اعتبار امروز
  • شماره ۸ اعتبار امروز
  • شماره ۷ اعتبار امروز
  • شماره ۶ اعتبار امروز
  • شماره پنجم
  آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
  آرشیو