عصر بازار

کرونا روبل روسیه را به قعر یک ساله فرستاد

عصر اعتبار- ارزش روبل به کمترین سطح یک سال اخیر خود رسید.

کرونا روبل روسیه را به قعر یک ساله فرستاد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بازارهای مالی روسیه تحت تاثیر کاهش قیمت نفت، شیوع ویروس کرونا و درگیری های اخیر در شمال روسیه دچار ریزش شدیدی شدند  تا جایی که شاخص بورس مسکو با ریزش 1400 واحدی به کار خود خاتمه داد که بدترین عملکرد روزانه این شاخص از زمان بحران مالی سال 2008 تاکنون محسوب می شود.

  با وجود ممنوعیت ورود اتباع چینی به روسیه، تاکنون دست کم پنج مورد ابتلا به کرونا در این کشور گزارش شده است. مشخص نیست که روند گسترش این ویروس در اروپا تا چه زمانی ادامه پیدا کند و همین مساله تقاضا برای خرید نفت را نیز کاهش داده است که یکی از مهم ترین اقلام صادراتی روسیه را شامل می‌شود.

  در بازار ارز نیز قیمت هر دلار به 67.5 روبل افزایش پیدا کرد که بالاترین نرخ برابری از ژانویه سال 2019 تاکنون بوده است. بانک مرکزی روسیه در نتیجه این کاهش ارزش روبل اطمینان خاطر داده است که از ابزارهای کافی برای ثبات بخشی به بازارهای مالی برخوردار است. روبل در برابر دیگر ارزهای مهم نیز عملکرد ضعیفی داشت تا جایی که نرخ برابری هر پوند معادل 85.70 روبل، هر یورو معادل  73.70 روبل و هر فرانک سوئیس معادل 69.30 روبل اعلام شد.

  طبق اعلام موسسه " رنسانس" چشم انداز اقتصادی میان مدت روسیه با توجه به اثرپذیری از ویروس کرونا هنوز مشخص نیست و انتظار می رود که سرعت شیوع این ویروس در کشورهای اروپایی افزایش پیدا کند.

  به گفته معامله‌گران، یکی دیگر از دلایل ریزش روبل در معاملات، مربوط به افزایش تنش ها در شمال سوریه به دنبال حمله جنگنده های روس به مواضع ارتش ترکیه و کشته شدن 33 سرباز ترک بوده است. با وجود توافق سران دو کشور برای ملاقات با یکدیگر در هفته آینده، رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از روسیه از این کشور خواسته است تا از سر راه ترکیه در سوریه کنار برود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی