عصر بازاربرنج

آلمان با تصویب بسته ۷۵۰ میلیارد یورویی به جنگ کرونا رفت

عصر اعتبار- دولت آلمان ضمن موافقت با بسته حمایتی ۷۵۰ میلیارد یورویی برای تعدیل خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا بر بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا، آن را راه‌اندازی کرد.

آلمان با تصویب بسته ۷۵۰ میلیارد یورویی به جنگ کرونا رفت
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، بودجه مکمل 156 میلیارد دلاری دولت فدرال آلمان که از طریق یک وام جدید تامین می‌شود، بر اراده برلین در خصوص استفاده از «هر آنچه در اختیار دارد» برای کاهش آثار برخاسته از کووید-19 صحه می گذارد.

  «اولاف شولتز» وزیر دارایی آلمان در نشست مطبوعاتی مشترک با «پیتر آلتمایر» وزیر اقتصاد این کشور گفت: این بسته بسیار هنگفت و با اقدامات متعاقب زیادی است. وی در ادامه تاکید کرد که آلمان تخت‌های موجود در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های این کشور را دوبرابر خواهد کرد.

  موسسه تحقیقات اقتصادی Ifo مستقر در مونیخ اعلام کرده است که آلمان با بحرانی بی سابقه روبرو شده است. «کلمنت فوئست» رییس این موسسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: به احتمال زیاد هزینه‌ها از هر آنچه در سال های اخیر از بحران اقتصادی یا بلایای طبیعی در آلمان سراغ داشتیم و می‌شناختیم، فراتر خواهد رفت.

  دولت آلمان حالا انتظار دارد که اپیدمی جهانی کرونا اقتصاد این کشور را به رکود بکشاند و این در حالی است که شولتز گفته است که برنامه های وی برای بودجه سال جاری براساس کاهش تقریبا 5 درصدی تولید ناخالص داخلی است.

  آلتمایر نیز گفته است که دولت می‌خواهد در اسرع وقت به شرکت‌ها کمک کند و برلین با صندوق تازه تاسیس خود موسوم به «ثبات اقتصادی»، آمادگی خود را برای محافظت از شرکت‌ها در بحران کنونی برابر ورشکستگی و همچنین تغییر مالکیت ناخواسته اعلام کرده است.

  کابینه آلمان مجموعه‌ای از اقدامات از جمله پیش‌نویس ایجاد صندوق ثبات اقتصادی را تصویب کرد؛ صندوقی که در آن بودجه‌ای تا سقف 100 میلیارد یورو به منظور خریداری مستقیم سهام شرکت‌ها به عنوان راهی برای ممانعت از تغییر مالکیت آنها توسط خارجی‌ها، پیش بینی شده است.

  علاوه بر این، بسته مذکور 100 میلیون یورو اعتبار دیگر را برای توسعه  بخش دولتی به بانک کی‌اف‌دابلیو اختصاص می‌دهد؛ اعتباری که از طریق این بانک به کسب و کارهایی که در بحران کرونا دست و پا می‌زنند، وام داده خواهد شد.

  دولت آلمان به این بانک برای اعطای هر دو تسهیلات به ارزش 200 میلیارد یورو مجوز خواهد داد و این بدان معنا است که بسته به میزان استفاده شرکت ها از ابزار مالی، کل مبلغ وام دهی در سال جاری به 356 میلیارد یورو می رسد.

  مجموع مبلغ این وام جدید تقریبا 10 درصد از تولید ناخالص داخلی آلمان را تشکیل می دهد و این جدا از بسته محرک مالی است که شولتز برای دوران بعد از مهار کرونا و احیای اقتصادی وعده آن را داده است.

  نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی آلمان در حال حاضر روی 60 درصد ثابت است؛ در جریان بحران مالی سال های 2008-2009، این رقم با افزایش 18 واحد درصدی مواجه شد و از 64 درصد در سال 2007 به 82 درصد در سال 2010 جهش پیدا کرد.

  صندوق ثبات مالی 400 میلیارد یورو وام ضمانتی را در اختیار شرکت‌هایی که در خطر ناتوانی در بازپرداخت هستند، قرار خواهد داد. بودجه فوق العاده نیز شامل برنامه 50 میلیارد یورویی به منظور کمک به کسب و کارهای کوچک و افراد با مشاغل آزاد است که به دلیل بحران کرونا در خطر ورشکستگی هستند و پرداخت مستقیم را تا سقف 15 هزار یورو و بسته به وسعت کسب و کار برای آنان فراهم می‌کند.

  براساس اظهارات فوئست، اگر اقتصاد آلمان برای مدت دو ماه با توقف نسبی مواجه شود، هزینه‌ها مابین 255 تا 495 میلیارد یورو نوسان خواهد کرد و در صورت توقف سه ماهه، نوسان هزینه ها مابین 354 تا 729 میلیارد یورو افزایش خواهد یافت.

  پورسعید خلیلی