عصر بازاربرنج

ادامه سقوط لیر

عصر اعتبار- ارزش لیر به کمترین سطح ۱۸ ماه اخیر رسید.

ادامه سقوط لیر
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، روند تضعیف لیر که از هفته های گذشته آغاز شد امروز نیز ادامه یافت تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود در طول 18 ماه اخیر رسید.

  به گفته فعالان بازار، اصلی‌ترین دلیل ریزش لیر در حال حاضر نگرانی از پیامدهای اقتصادی کرونا روی اقتصاد ترکیه است، به ویژه حالا که صنعت گردشگری این کشور به دلیل لغو پروازها و کنسلی رزرو هتل‌ها با چالشی جدی مواجه شده است.

  به دنبال افزایش شمار قربانیان کووید-19 به 649 نفر، محدودیت های تردد در برخی شهرهای ترکیه وضع شده و در پایتخت حرکت کلیه قطارها متوقف شده است. وضعیت در استانبول که قطب اصلی مالی ترکیه به شمار می‌رود از همه وخیم تر است.

  بسیاری از پروازهای داخلی و خارجی نیز در این کشور لغو شده است. شمار مبتلایان به کووید-19 در ترکیه از 30 هزار نفر عبور کرده است. 

  در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با 0.5 درصد صعود به 6.722 لیر رسید تا به این ترتیب کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی سه ماه نخست امسال از هشت درصد فراتر رود.

  ارزش پول ملی ترکیه از سال 2018 تاکنون 40 درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل 7.312 لیر و هر پوند معادل 8.297 لیر اعلام شد.

  با این حال بورس استانبول عملکرد بهتری داشت تا جایی که شاخص بیست 100 در آخرین دور از معاملات با صعود 1.2 درصدی (معادل 1102.94 واحد) به 93 هزار و 174.07 واحد رسید.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو