عصر بازار

ذخایر ارزی چین کم شد

عصر اعتبار- ذخایر ارزی چین تا پایان مارس به ۳.۰۶ تریلیون دلار کاهش یافت.

ذخایر ارزی چین کم شد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصراعتبار» به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع گسترده کرونا در چین و ورود بانک مرکزی این کشور به بازارها، میزان ذخایر ارزی چین در ماه مارس  برای دومین ماه متوالی روند نزولی به خود گرفته است و آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با 0.2 درصد کاهش نسبت به ماه فوریه به 3.061 تریلیون دلار رسیده است.  

  چین بزرگ‌ترین دارنده ذخایر ارزی جهان است و به نظر می رسد کاهش 46.08 میلیارد دلاری ذخایر ارزی در ماه مارس در ماه بعد نیز ادامه پیدا کند. طی ماه های اخیر چین به لطف اجرای سیاست های سخت گیرانه بر روی سرمایه از خروج منابع ارزی به خارج از این کشور تا حد زیادی جلوگیری کرده بود.  

  برخی از کارشناسان اقتصادی نگران اند که شیوع گسترده ویروس کرونا که تاکنون جان بیش از 3000 نفر را در چین گرفته است بر توانمندی دولت برای احیای رشد اقتصادی در سه ماهه نخست امسال اثر منفی بگذارد.  

  تا پایان فوریه چین دارای 100.79 میلیار دلار ذخایر طلا نیز بوده است که در مقایسه با ماه قبل 60 میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.  

  سخنگوی دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین با اشاره به حفظ ثبات در محیط کلان اقتصادی چین با وجود افزایش نااطمینانی ها گفته است که دولت از طریق بهبود ساختارهای اقتصادی و تعادل‌بخشی به میزان عرضه و تقاضا در بازار ارز، به دنبال تداوم رشد نیرومند ذخایر ارزی خود در آینده است.

  وی افزود: زیرساخت های اقتصاد چین بسیار نیرومند هستند و با تداوم اجرای اصلاحات مورد نیاز برای مقابله با ریسک‌ها و چالش های موجود، میزان ذخایر ارزی در سطح مطلوب باقی خواهد ماند.

  کمیسیون توسعه و اصلاح ملی چین پیش بینی کرده است که در سه ماهه دوم سال جاری، فعالیت های اقتصادی در این کشور به سطح پیش از همه گیری کرونا بازگردد. در جریان یک کنفرانس خبری در پکن، مقامات این کمیسیون به خبرنگاران گفتند که در زمان مناسب، از سیاست گذاری های جدید تقویت رشد رونمایی خواهند کرد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۶ ماه پیش
    آرشیو