عصر بازار

حداقل دستمزد سال ۹۹ کارگران مورد قبول تشکل‌های کارگری نیست

عصر اعتبار- رئیس مجمع کارگران تهران گفت: حداقل نرخ تعیین شده برای دستمزد سال ۹۹ کارگران مورد قبول و رضایت تشکل‌های کارگری نیست و هیچ کدام از نمایندگان کارگری حاضر به امضا این صورت جلسه نشدند.

حداقل دستمزد سال ۹۹ کارگران مورد قبول تشکل‌های کارگری نیست
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از میزان، دستمزد کارگران پس از برگزاری 40 ساعت جلسه در شورای عالی کار، نسبت به سال گذشته 21 درصد افزایش یافت و در نهایت به یک میلیون و 835 هزار و 426 تومان رسید.

  طبق گفته محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این میزان از دستمزد 55.6 درصد از سبد معاش کارگران را در سال 99 پوشش می‌دهد در صورتی که در سال گذشته، حداقل حقوق کارگران 55.2 درصد از هزینه‌ها را پوشش می‌داد.

  در همین راستا، محمدرضا تاجیک رئیس مجمع کارگران تهران در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان اظهار کرد: پیشنهاد تشکل‌های کارگری در شورای عالی کار، افزایش پایه حقوق کارگران بر اساس نرخ تورم اسفند سال 98 بود که متاسفانه این پیشنهاد از سوی دولت و نمایندگان کارفرمایان رد شد.

  وی افزود: نرخ تورم پیش از عید نوروز حدود 38 درصد بود که بر این اساس ما پیشنهاد دادیم تا حداقل دستمزد کارگران نسبت به سال گذشته 38 درصد افزایش پیدا کند که در نهایت دولت به 21 درصد رضایت داد.

  رئیس مجمع کارگران تهران بیان کرد: برای تعیین دستمزد سال 99 کارگران حدود 40 ساعت جلسه برگزار شد، اما نتیجه حاصل شده از این جلسات نتوانست نظر نمایندگان و تشکل‌های کارگری را جلب کند.

  تاجیک ادامه داد: در نهایت صورت جلسه‌ی دستمزد سال 99 کارگران بدون امضا تشکل‌های کارگری ابلاغ شد و همچنین پیشنهاد‌هایی از طرف این تشکل‌ها داده شد مبنی بر اینکه دستمزد کارگرانی که حق اولاد یا سنوات دریافت نمی‌کنند، بیشتر از بقیه باشد که دولت هنوز با این پیشنهاد موافقت نکرده است.

  وی مطرح کرد: بسیاری از کارگران، سنوات و حق اولاد دریافت نمی‌کنند که در این صورت، حقوق دریافتی این افراد با توجه به هزینه‌های روزمره بسیار کم خواهد بود، با این تفاسیر امید دارم دولت با پیشنهاد نمایندگان کارگران موافقت کند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی