عصر بازار

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار

عصر اعتبار- بعد از اعلام نرخ تورم ۴۱ درصدی از سوی بانک مرکزی، مجددا بحث اختلاف آماری دو مرکز اصلی انتشار آمار در کشور خبرساز شده است.

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از تسنیم، مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت کشور در 9 ماهه سال 1398 را به ترتیب منفی 7.6 و صفر درصد اعلام می کند. این مرکز نرخ تورم کشور را نیز در سال 1398 معادل 34.8 درصد گزارش نموده است.

  پرده دوم: رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام نرخ رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت کشور در 9 ماهه سال 1398 را به ترتیب 6.7 منفی و مثبت 1.3 درصد  اعلام می نماید. علاوه براین بانک مرکزی در گزارشی نرخ تورم سال 1398 را معادل 41.2 درصد اعلام نموده است.

  چنانچه ملاحظه می گردد اختلاف آمارهای گزارش شده مرکز آمار ایران و بانک مرکزی درباره دو مورد از کلیدی ترین متغیرهای اقتصادی کشور بسیار جدی است.

  مثلاً بیش از 6 درصد اختلاف در ارقام نرخ تورم سال 1398 در کشور موضوعی نیست که به سادگی بتوان از آن عبور کرد. این اختلافات دیرینه تا همین الان هم ضربه بزرگی به اعتماد عمومی کارگزاران اقتصادی کشور نسبت به آمارهای اقتصادی رسمی وارد نموده است.

  عباس علوی راد کارشناس اقتصادی معتقد است، آزار دهنده تر اینکه رئیس دولت هم در موضع گیری های اقتصادی رسانه ای عمدتاً (به غیر از نرخ تورم 41.2 درصدی بانک مرکزی) آمارهای مرکز آمار ایران را وتو و به آمارهای بانک مرکزی ارجاع می دهند.

  به نظر می رسد چشم انداز روشنی برای پایان تناقض آمارهای اقتصادی در دولت قابل تصور نیست و باید منتظر ماند دید در آینده چگونه به این اختلافات دیرینه پرداخته خواهد شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی