عصر بازار

افزایش تعداد شرکت‌های بیمه مجاز به قبولی اتکایی

عصر اعتبار- بیمه مرکزی آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک و قبولی اتکایی شرکت‌های بیمه را تا روز نهم فروردین ماه ۱۳۹۹ منتشر کرد که براساس آن ۷ شرکت بیمه عمومی و ۲ شرکت اتکایی مجوز قبولی بیمه اتکایی دارند.

افزایش تعداد شرکت‌های بیمه مجاز به قبولی اتکایی
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، براساس آمار اعلام شده از سوی بیمه مرکزی که بر مبنای اطلاعات آخرین صورت‌های مالی مصوب تا روز نهم فروردین‌ماه 1399 منتشر شده، شرکت‌های بیمه ایران، البرز، پارسیان، پاسارگاد، کوثر، ملت و ایران معین از بین شرکت‌های بیمه عمومی و 2 شرکت بیمه اتکایی امین و ایرانیان، مجوز قبولی اتکایی دارند.

  بر اساس جدول منتشره از سوی بیمه مرکزی، بیمه ایران با 23 میلیون و 295 هزار و 230 میلیون ریال، بیمه آسیا با 4 میلیون و 564هزار و 694 میلیون ریال و بیمه البرز با 3 میلیون و 748هزار و 511 میلیون ریال بالاترین ظرفیت مجاز قبولی ریسک را در بین شرکت‌های بیمه دارا هستند.

  این ارقام با ارقام اعلام شده در آمار قبلی بیمه مرکزی که در روز بیست و یکم بهمن‌ماه اعلام شده بود، تغییری نکرده و ثابت بوده است.

  براساس این گزارش ظرفیت مجاز نگهداری ریسک بیمه دانا با 3 میلیون و 279 هزار و 738 میلیون ریال اعلام شده که نسبت به دوره قبلی تغییری نداشته است.

  بر این اساس، تنها 7 شرکت بیمه ایران، البرز، پارسیان، پاسارگاد، کوثر، ملت و ایران معین از بین شرکت‌های عمومی بیمه و 2 شرکت اتکایی امین و ایرانیان ظرفیت مجاز قبولی اتکایی دارند و سایر شرکت‌ها مجوزی برای قبولی اتکایی ندارند. در گزارش جدید بیمه مرکزی، بیمه کوثر شرکت جدیدی است که به جمع دارندگان مجوز قبولی اتکایی پیوسته است.

  بر این اساس بیمه ایران 11 میلیون و 647 هزار و 615 میلیون ریال ظرفیت مجاز قبولی اتکایی دارد. بعد از این شرکت، بیمه البرز با یک میلیون و 874هزار و 256 میلیون ریال، بیمه پارسیان با یک میلیون و 328هزار و 692 میلیون ریال و بیمه پاسارگاد با یک میلیون و 138هزار و 181 میلیون ریال قرار دارند. ظرفیت مجاز قبولی اتکایی بیمه کوثر 845هزار و 413 میلیون ریال، بیمه ملت 723هزار و 571 میلیون ریال و بیمه ایران معین نیز 478هزار و 585 میلیون ریال اعلام شده است.

  از سوی دیگر ظرفیت مجاز برای قبولی اتکایی بیمه اتکایی امین یک میلیون و 237هزار و 772 میلیون ریال و بیمه اتکایی ایرانیان 873هزار و 264 میلیون ریال اعلام شده است. در گزارش قبلی بیمه مرکزی، ظرفیت مجاز قبولی اتکایی بیمه اتکایی ایرانیان،  728هزار و 367 میلیون ریال اعلام شده بود که در این گزارش افزایش پیدا کرده است.

  بر اساس آمار منتشره در جدول بیمه مرکزی، ظرفیت مجاز قبولی اتکایی در قرارداد برای بیمه ایران 465 هزار و 905 میلیون ریال، برای بیمه البرز 74هزار و 970 میلیون ریال، برای بیمه پارسیان 53هزار و 148 میلیون ریال، برای بیمه پاسارگاد 45 هزار و 527 میلیون ریال، برای بیمه کوثر 33هزار و 817 میلیون ریال، برای بیمه ملت 28 هزار و 943 میلیون ریال و برای بیمه ایران معین 19 هزار و 143 میلیون ریال است.

  از سوی دیگر، با توجه به مصوبه شورای عالی بیمه، پروانه فعالیت شرکت بیمه توسعه در رشته‌های بیمه خودرو و زندگی ابطال و در خصوص سایر رشته‌ها تعلیق شده است.

  بیمه مرکزی اعلام کرده که جدول بالا مطابق با آیین نامه نحوه نظارت بر امور بیمه‌های اتکایی موسسات بیمه مستقیم و مکمل آن (شماره 55 و 55.1) و ضوابط اجرایی ماده 20 آیین نامه شماره 40.5 مصوب شورای عالی بیمه تهیه و بروز رسانی شده است. بدین ترتیب تا زمان اعمال تغییرات آتی نصاب‌های فوق ملاک عمل هستند.

  نحوه محاسبه ظرفیت مجاز قبولی اتکایی و قبولی در قرارداد براساس مفاد مندرج در بند 4 ضوابط اجرایی ماده 20 آیین نامه شماره 40.5 به شرح ذیل است:

  قبولی اتکایی: 50 درصد ظرفیت مجاز نگهداری

  قبولی در قرارداد: 2 درصد ظرفیت مجاز نگهداری

  نهاد ناظر بیمه‌ای کشور از بیمه‌گذاران درخواست کرده علاوه بر مدنظر قراردادن ظرفیت مجاز نگهداری ریسک، به سطح توانگری مالی شرکت‌های بیمه که توسط بیمه مرکزی تایید و اطلاع‌رسانی شده نیز به عنوان یکی از معیارهای اصلی در قراردادهای خود توجه کنند.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
    آرشیو