عصر بازار

از طریق گزارش مضاعف ثبات مالی؛

بانک مرکزی انگلیس سلامت نظام مالی بریتانیا را دوباره می‌سنجد

عصر اعتبار- بانک مرکزی انگلیس به منظور حصول اطمینان از توانایی نظام مالی بریتانیا برای مدیریت آثار ناشی از شیوع ویروس کرونا بر پنجمین اقتصاد بزرگ جهان و بازارهای مالی آن، ماه آینده باردیگر سلامت آن را می‌سنجد.

بانک مرکزی انگلیس سلامت نظام مالی بریتانیا را دوباره می‌سنجد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایبنا، کمیته سیاست مالی بانک مرکزی انگلیس پس از برگزاری یک نشست اعلام کرد که اقتصاد بریتانیا هم اکنون به شدت سیر نزولی پیدا کرده و بهای طیف وسیعی از دارایی های مالی این کشور به شکلی چشمگیر ریزش کرده است.

  این کمیته در نهایت به این نتیجه رسید که بانک مرکزی انگلیس باید روز هفتم ماه مه علاوه بر گزارش موقت ثبات مالی، گزارش سیاست پولی مدون خود را منتشر کند. چنین ارزیابی و چکاپی به طور معمول دو بار در سال انجام می‌شود و این در حالی است که موعد چکاپ بعدی جولای سال جاری سر می‌رسد.

  بانک مرکزی انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به تحولات چشمگیر هفته‌های اخیر، کمیته سیاست مالی تصمیم گرفت تا روال معمول خود را با یک گزارش ثبات مالی دیگر، تکمیل کند.

  این بانک اعلام کرد که اقتصاد بریتانیا احتمالا در مقایسه با آزمون استرسی که بانک‌ها پیش‌تر پشت سر گذاشته‌اند، به شکلی چشمگیرتر در رکود فرو خواهد رفت اگرچه احیای آن نیز با سرعتی بیشتر انجام خواهد گرفت.

  فعالیت اقتصادی همین حالا نیز به شدت کاهش یافته و سطوح بی‌سابقه ای از نشست را تجربه کرده است و اقتصاددانان انتظار دارند که رشد اقتصادی بریتانیا در سه ماهه دوم سال جاری دست کم 10درصد ریزش کند.

  بانک مرکزی انگلیس در ادامه اعلام کرد که شیوع ویروس کرونا همچون بحران مالی یک دهه پیش، به هسته نظام بانکی بریتانیا آسیب نزده است.

  در ادامه بیانیه این نهاد آمده است: بانک‌های بزرگ بریتانیا در آزمون‌های استرس متعدد، توانایی خود را در مهار شوک‌های بسیار شدید بازار با استفاده از سپر سرمایه نشان داده اند.

  لازم به ذکر است که در گزارش ثبات مالی ماه آینده بانک مرکزی انگلیس، اقدامات بی‌سابقه این نهاد و دولت بریتانیا در راستای کمک به اقتصاد بیمار این کشور لحاظ خواهد شد.

  بانک مرکزی انگلیس روز گذشته (پنجشنبه) اعلام کرد در صورتی که دولت برای تامین هزینه برنامه های گسترده مرتبط با کووید-19 به کمک نیاز داشته باشد، وام موقت در اختیار آن قرار خواهد داد؛ این اقدام یادآور همان کاری است که در جریان بحران مالی سال 2008 انجام شد.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی