عصر بازار

تمرکز جدی بانک مرکزی بر رونق تولید

عصر اعتبار-رئیس‌کل بانک‌مرکزی گفت: در حال‌حاضر بانک‌مرکزی بر امر تولید تمرکز جدی دارد و از روش‌های مختلف در تلاش است تا به شرکت‌های مختلف اعم از شرکت‌های پیشران، SMEها، شرکت‌های دانش‌بنیان، کشاورزی و زنجیره تولید کمک کند؛‌ به همین منظور برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است که در سال‌جاری اجرا خواهد شد.

تمرکز جدی بانک مرکزی بر رونق تولید
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از دنیای اقتصاد، آثار اجرای این سیاست‌ها نیز به‌زودی در بخش خدمات و صنعت دیده خواهد شد. به گزارش «ایمنا» عبدالناصر همتی در جلسه «نظام بانکی و جهش تولید» که ظهر چهارشنبه برگزار شد، عنوان کرد: بازار پول در کنترل بانک‌مرکزی است.
  رئیس‌کل بانک‌مرکزی ادامه داد: در حال‌حاضر بانک مرکزی از ابزار جدید عملیات بازار باز استفاده می‌کند که در 60 سال گذشته بی‌سابقه است. در نتیجه استفاده از این ابزار نرخ سود بانکی کنترل شده و نرخ سود بین بانکی نیز به محدوده 12 تا 13 درصد کاهش یافته است. همچنین با اعمال سیاست‌های بانک مرکزی تمایل بانک‌ها برای کاهش نرخ سود بیشتر شده است. همتی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری است و شرکت‌های مختلفی از این بازار به منظور تامین مالی استفاده می‌کنند. البته میزان تامین مالی از این طریق باید همانند کشورهای پیشرفته دنیا به حدود 50 درصد افزایش یابد. وی با اشاره به بانک‌محور بودن اقتصاد ایران اضافه کرد: در حال‌حاضر مانده تسهیلات بانکی دو هزار میلیارد تومان است که نزدیک 90 درصد تامین مالی کشور به حساب می‌آید که در هیچ‌جای دنیا سابقه ندارد.

  رئیس‌کل بانک‌مرکزی همچنین به دستاوردهای حوزه فناوری‌های نوین اشاره کرد و گفت: در حوزه نظام‌های پرداخت اقدامات مناسبی انجام شده است. از مهم‌ترین این اقدامات کنترل جدی بر گردش پول ملی و جلوگیری جدی از پول‌شویی و اقدامات سفته‌بازانه در بازارهای مختلف به‌ویژه بازار ارز است و در مقابل، این گردش پول در خدمت فعالیت‌های مولد اقتصادی قرار گرفته است. همتی درباره میزان ذخیره ارزی بانک مرکزی نیز گفت: میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی در یک دهه اخیر بی‌سابقه است زیرا برنامه‌ریزی لازم برای شرایط جاری از پیش صورت گرفته است. بنابراین با وجود اینکه میزان درآمدهای ارزی کشور همانند گذشته نیست اما مشکلی در تامین ارز برای تامین کالاهای اساسی نداریم.

  وی همچنین در این جلسه از طراحی کیف‌پول الکترونیکی خبر داد و اظهار کرد: این کیف پول الکترونیکی برای مواردی از جمله خریدهای روزانه کاربرد دارد. آیین‌نامه‌های این بخش نیز تا دو هفته آینده ابلاغ خواهد شد. رئیس‌کل دو روز قبل هم در مورد نوسانات ارزی عنوان کرده بود که جو روانی و تبلیغاتی ایجاد شده در مورد میزان تورم انتظاری و شرایط آتی ارزی کشور، دور از پیش‌بینی برمبنای واقعیت‌ها و اطلاعات در دسترس بوده و عمدتا توسط ذی‌نفعان مطرح می‌شود.  مردم عزیز این حق را دارند منابع و دارایی خود را در بخش‌های مختلف نظیر بورس، بانک، املاک و ارز و طلا، سرمایه‌گذاری کنند ولی این وظیفه را دارم که ریسک سرمایه‌گذاری در ارز را مجددا گوشزد کنم.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی