عصر بازار

آمریکا بزرگترین بدهکار سازمان ملل است

عصر اعتبار- نماینده ویژه چین در سازمان ملل گفت این سازمان بیش از یک میلیارد دلار از آمریکا طلب دارد و واشنگتن بزرگترین بدهکار سازمان ملل است.

آمریکا بزرگترین بدهکار سازمان ملل است
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از باشگاه خبرنگاران، «یائو شائوجون» نماینده ویژه چین در سازمان ملل، آمریکا را «بزرگترین بدهکار» این سازمان خطاب کرد و اعلام کرد واشنگتن به ترتیب حدود 1.16 میلیارد دلار و 1.3 میلیارد دلار به بودجه منظم و صلح این سازمان بدهکار است.

  یائو که در جلسه کمیته بودجه سازمان ملل صحبت می‌کرد به این معوقات آمریکا اشاره کرد و بر اهمیت الزام کشور‌ها برای اجرای تعهدات مالی خود تاکید نمود.

  او در این خصوص گفت: «در مواجهه با فشار‌های چشمگیر اقتصادی و مالی ناشی از شیوع کووید 19، چین، دومین مشارکت کننده در بودجه منظم سازمان ملل و بودجه صلح آن، توانسته است تمام کمک‌های ارزیابی شده خود را به طور کامل پرداخت کند. این مسئله حمایت چین را از علت وجودی سازمان ملل و کار دبیر کل آن نشان می‌دهد.»

  این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتد پرس در پاسخ به سخنان این مقام چینی به نقل از سخنگوی یکی از فرستاده‌های ویژه آمریکا در سازمان ملل که نامش را فاش نکرد، مدعی شد: «پکن در تلاش است تا توجه‌ها را از سرپوش گذاشتن‌ها و مدیریت غلط این کشور در موضوع شیوع کرونا منحرف سازد. این اظهارات (اظهارات یائو) نمونه دیگری از این تلاش‌هاست.»

  این سخنگو در ادامه گفت آمریکا اخیرا 726 میلیون دلار از سهم خود را به بودجه صلح سازمان ملل پرداخت کرده است و برای بودجه منظم تا پایان سال تقویمی بخش اعظمی از سهم خود را پرداخت خواهد کرد.

  استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در این خصوص گفت تاکنون 1.62 میلیارد دلار از بودجه منظم این سازمان برای سال 2020 پرداخت نشده است و 2.12 میلیارد دلار از بودجه صلح معوق مانده است. اما او هیچ اشاره‌ای به بدهی‌های آمریکا در این خصوص نکرد و از روشن کردن این مسئله که آیا این معوقات مربوط به آمریکاست یا نه سرباز زد.

  اوایل ماه آوریل، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت به دلیل آنکه تعدادی از کشور‌های عضو عوارض خود را به این سازمان پرداخت نکرده‌اند، این سازمان به ویژه پس از شیوع ویروس کرونا با بحران کمبود بودجه روبرو شده است.


   

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو