عصر بازار

ضریب جینی چیست؟

عصر اعتبار- ضریب جینی یک شاخص در علم اقتصاد برای اندازه گیری نسبت درآمد و ثروت کشور‌ها است.

ضریب جینی چیست؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از خبرگزاری میزان، از ضریب جینی در اقتصاد برای اندازه گیری میزان پراکندگی یا نابرابری درآمد‌ها استفاده می‌شود و این ضریب بین اعداد صفر تا یک نشان داده می‌شود.


  ضریب جینی صفر برابری کامل را نشان می‌دهد، به طور مثال جایی که همه درآمد یکسان دارند و ضریب جینی یک نشان دهنده حداکثر نابرابری است، یعنی جایی که تنها یک نفر صاحب تمام درآمد است.

  طبق این گزارش هر چه عدد ضریب جینی محاسبه شده برای یک کشور کوچکتر باشد، این کشور از لحاظ توزیع درآمد و ثروت در شرایط بهتری قرار دارد.

  یکی از مزایای استفاده از ضریب جینی این است که برای مقایسه توزیع درآمدی در بخش‌های مختلف جامعه و همچنین در کشور‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  در استفاده از ضریب جینی این امکان وجود دارد که میزان نابرابری میان ثروت و درآمد کشور و افراد جامعه را تشخیص داد.

  یکی دیگر از مزایای نمودار جینی این است که برای استان‌های مختلف یک کشور نیز قابل استفاده است و برای مقایسه بین شهرنشینان و روستانشینان نیز همینطور، همچنین ضریب جینی اصول مخصوص به خود را دارد به عنوان مثال در آن نامی از اشخاص پردرامد یا کم درامد برده نمی‌شود و نیازی به میزان جمعیت یک کشور نیز ندارد.

  بر اساس اعلام بانک مرکزی، رتبه ایران از نظر ضریب جینی در سال 2013 و همچنین سال 2014 با نمره 38٫3 درصد، میان 136 کشور جهان 68 بوده‌است و بالاتر از کشور‌هایی نظیر آمریکا، قطر، روسیه و ترکیه قرار دارد.

   

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
    • ۱۵
    • اعتبار امروز
    • شماره ۸ اعتبار امروز
    • شماره ۷ اعتبار امروز
    • شماره ۶ اعتبار امروز
    • شماره پنجم
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو