عصر بازاربرنج

افزایش آمار معرفی کارگران بیکار شده به سازمان فنی و حرفه‌ای

عصر اعتبار- از سال ۱۳۹۳ آمار معرفی کارگران بیکار شده به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای افزایش یافته و از ۲۴۳۷۴ نفر در سال ۱۳۹۳ به ۲۹۱۰۶ نفر در سال ۹۸ رسیده است.

افزایش آمار معرفی کارگران بیکار شده به سازمان فنی و حرفه‌ای
نسخه قابل چاپ
جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است و سازمان تامین اجتماعی از طریق دریافت حق بیمه مقرر به بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که طبق مقررات قانون بیمه بیکاری بدون میل و اراده از کار بیکار شده باشند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت می‌کند.

  بررسی بیمه بیکاری و افراد بهره‌مند از این مزیت، یکی از مواردی است که می‌تواند در تحلیل بازار کار کشورها مفید واقع شود. در حال حاضر رویکرد جهانی در این خصوص کاهش تعداد مقرری بگیران با تاکید بر حفظ اشتغال است، چراکه افزایش این امر می‌تواند بیانگر مشکلات اقتصادی کارگاه‌ها و تعطیلی آنها باشد.

  آخرین آمارهای منتشر شده از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که سال گذشته ٢٢ هزار و ٨5٣ نفر از مقرری ‌بگیران بیمه بیکاری مشغول به کار شدند.

  بررسی آمار معرفی کارگران بیکار شده به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای طی شش سال گذشته (1398-1393) حاکی از آن است که این میزان افزایش یافته است؛ به گونه‌ای که در سال 1393 تعداد کارگران معرفی شده به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای 24 هزار و 374 نفر بوده که به 29 هزار و 906 نفر در سال 1394 نفر رسیده است.

  مقایسه آمار معرفی کارگران بیکار شده به فنی و حرفه‌ای طی سال 1394 تا 1395 نیز نشان می‌دهد که این میزان افزایش یافته و از 29 هزار و 906 نفر در سال 1394 به 31 هزار و 160 نفر در سال 1396 رسیده اما در فاصله سال‌های 1396 و 1397 روند کاهشی پیدا کرده است.

  در حالی که آمار معرفی کارگران بیکار شده به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در سال 1395 به 31160 نفر افزایش یافته این رقم سال گذشته 29106 نفر بوده است.

  بر اساس اعلام مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 1397 برای 18 هزار و 112 نفر مقرری‌بگیر بیمه بیکاری فرصت اشتغال جدید فراهم شده که این میزان در سال گذشته به بیش از 22 هزار و 850 اشتغال جدید افزایش یافته است.

  پیگیری اشتغال مجدد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی متولیان اجرای قانون بیمه بیکاری است و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مکلف شده زمینه آموزش مهارتهای مورد نیاز بازار کار و بازآموزی مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را از طریق آموزش در جوار کارخانه‌ها یا مراکز این سازمان فراهم کند.

  کارگران بیکار شده از روزی که مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌شوند برای یادگیری مهارت به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای معرفی می‌شوند و دوره‌های بازآموزی و ارتقای مهارت آموزی را به طور رایگان در سازمان فنی و حرفه‌ای طی می‌کنند.

  بر اساس این گزارش، کارگرانی که از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مکلف است آموزشهای مهارتی مورد نیاز بازار کار را به آنها ارائه دهد و در صورتی که اشتغال مجدد داشته باشند مقرری بیمه بیکاری آنها قطع می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعید خلیلی